Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Buraki są zdrowe! - 20.01.2021

Jak Polska długa i szeroka trwa akcja: „Daj burakowi szansę! Wygląda inaczej, smakuje tak samo, nie marnuj żywności wspieraj polskich rolników!”. Polscy konsumenci nie chcą kupować wykrzywionych warzyw, a przecież posiadają one te samo wartości, co „normalne” warzywa. Jedyna różnica jest taka, że podczas wzrostu natrafiły na jakąś przeszkodę lub „szukały” wody i dlatego nie wyglądają perfekcyjnie. Ale to nie powód, aby wyrzucać je i marnować żywność.

Działkowe zapasy są już na wykończeniu, warto zatem przyłączyć się do tej akcji, co zakończy się obopólną korzyścią. Zyskają nie tylko polscy rolnicy, ale przede wszystkim  nasze zdrowie.

Buraki czerwone najlepiej jest spożywać po upieczeniu (pieczemy ze skórką) lub w postaci przefermentowanego lub świeżego soku i wówczas wykazują największe działanie prozdrowotne. Dzięki dużej zawartości witamin z grupy B, witaminy C, A, E oraz minerałów tj.: fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, cynk, miedź oraz kwasu foliowego i betalain wzrośnie odporność naszego organizmu, procesy starzenia ulegną spowolnieniu i zapobiegniemy wystąpieniu nowotworów.

Jeżeli codziennie będziemy pić szklankę soku z buraków obniży się ciśnienie krwi przy jednoczesnym wzroście wydajności układu krwionośnego, pozbędziemy się zgagi, objawy menopauzy złagodnieją i zmniejszy się ryzyko zachorowania na osteoporozę. Osoby przeziębione pozbędą się kaszlu, a osoby na diecie – zbędnych kilogramów.

Choć buraki są niskokaloryczne, ponieważ zawierają tylko 33 kcal w 100 g, mają wysoki indeks glikemiczny, dlatego chorzy na cukrzycę nie powinni ich jeść. 

I choć najwięcej walorów zdrowotnych posiadają odmiany: Czerwona Kula, Glob F1 i Burak Opolski, każdy czerwony burak powinien być wykorzystany.

 KISZONY SOK Z BURAKÓW 

  • · do kilograma buraków
  • · skórka z 2-3 kromek razowego chleba
  • · czosnek 6-8 pokrojonych ząbków
  • · ziele angielskie 5-6 ziarenek
  • · liść laurowy 4-5 sztuk

Po umyciu i obraniu buraków trzeba je drobno pokroić, wsypać do wysokiego słoika dodając przyprawy i skórkę od chleba i całość zalać 1 litrem przegotowanej, ale ciepłej wody. Słoik przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce na 3–5 dni.  Gdy fermentacja zakończy się, sok filtrujemy i przelewamy do wyparzonych butelek. Przechowujemy go w lodówce maksymalnie tydzień. Przed wypiciem sok można delikatnie posolić i oprószyć natką z pietruszki – najlepiej domową.

 

Warto wycisnąć sok z buraka i pić na świeżo. Taki sok ma ziemisty posmak ale można go zneutralizować dodając soku z pomarańczy, imbiru, jabłka, selera lub miodu. Najwięcej wartości odżywczych posiadają soki warzywne uzyskane z wolnoobrotowych wyciskarek.

 

Zanim zaczniemy regularnie pić sok z buraka, należy zasięgnąć opinii lekarza rodzinnego, ponieważ osoby z problemami zdrowotnymi i zażywające leki muszą zachować szczególną ostrożność.

 

 

Jadwiga Brzozowska

OP PZD Rzeszów

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio