Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Przegląd mediów

Społecznicy apelują do prezydenta by nie pozwolił na likwidację ogrodów działkowych w rejonie Kinowej - 11.12.2020

14 lokalnych organizacji zaapelowało do prezydenta Rafała Trzaskowskiego, aby zrezygnował z wpisywania do miejskiego budżetu na 2021 rok i do WPF środków na likwidację ogrodów działkowych w rejonie ul. Kinowej. O co dokładnie chodzi? Społecznicy dokładnie opisują całą historię nie kryjąc rozgoryczenia i oburzenia:

"Mieszkańcy Pragi Południe od 5 lat czekają na dokończenie prac nad planem zagospodarowania „ogrodów działkowych w rej. ulicy Kinowej cz. II”. Teren zielony nad Kanałem Wystawowym nadal nie jest objęty ochroną planistyczną i narażony jest na ryzyko zabudowy. Tym większe zdziwienie budzi fakt, że urząd miasta zamiast przyspieszyć prace nad planem chce przeznaczyć ponad 10 mln złotych dla Zarządu Transportu Miejskiego na urządzanie terenów zielonych w miejscu działek. Pomysł wywołał żywą reakcję – 14 organizacji zaapelowało do prezydenta Rafała Trzaskowskiego o wycofanie się z tego pomysłu i podjęcie dialogu.

Oficjalnie działania ZTM mają służyć „utworzeniu terenów zieleni publicznej przyległych do trasy tramwaju na Gocław”. Społecznicy zwracają jednak uwagę na fakt, że inwestycja tramwajowa nie tylko nie ma zapewnionego finansowania (urząd miasta zrezygnował funduszy UE na ten cel), ale nawet nie ma jeszcze określonego dokładnego przebiegu. Jednocześnie mieszkańcy oburzają się, że prace nad planem zagospodarowania dla ogrodów działkowych przyległych do Kanału Wystawowego trwają już ponad 5 lat – uchwała o przystąpieniu do sporządzenia planu przyjęta została 5 listopada 2015 roku.

Przedstawiciele sygnatariuszy apelu zwracają uwagę, że ZTM nie uczestniczył w konsultacjach dot. otoczenia Kanału Wystawowego ani nie jest jednostką specjalizującą się w aranżacji terenów zielonych. Dodają także, że teren ciągle objęty jest roszczeniami dekretowymi, więc tym bardziej wymaga ochrony planistycznej a nie likwidowania ogrodów otwartych na lokalną społeczność.

Warto zauważyć, że to nie pierwszy taki apel – poprzednio organizacje apelowały o ochronę zieleni w tym miejscu w marcu 2017 roku. Wówczas władze miasta zdecydowały o podziale projektu planu i przyjęły tylko jedną z jego części. Dziś organizacje wzywają, by jak najszybciej doprowadzić do ochrony planistycznej całego terenu. Wskazują przy tym na dotychczasowe przypadki likwidacji RODów na terenie dzielnicy – zwykle oznaczały one „oczyszczanie terenu” pod inwestycje mieszkaniowe – tak jak np. przy pobliskim Jeziorku Gocławskim.”

Wśród sygnatariuszy złożonego 9 grudnia wniosku znalazło się dziewięć organizacji pozarządowych (Stowarzyszenie „Wiatrak”, Miłośnicy Krajobrazu – Stowarzyszenie Właścicieli Lokali, Ogród Warszawa Stowarzyszenie na rzecz Krajobrazu Kulturowego, Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków, Stowarzyszenie ŁADna Kępa, Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla „Międzynarodowa”, Stowarzyszenie Obywatelskie Saska Kępa, Stowarzyszenie Z Rezerwą oraz Zielone Mazowsze), dwa ogrody działkowe („Energetyk-Górnik-Nauczyciel” i „Waszyngtona”) oraz trzy samorządy mieszkańców (Rada Osiedla Grochów-Kinowa, Rada Osiedla Kamionek i Rada Osiedla Saska Kępa).

Urząd Miasta ma miesiąc, aby ustosunkować się do wniosku. Autorzy apelu liczą jednak na błyskawiczną reakcję w postaci rezygnacji z próby powierzenia ZTMowi misji likwidacji ogrodów działkowych. Oświadczają przy tym, że dialog z przedstawicielami lokalnej społeczności jest w tej sprawie niezbędny i musi rozpocząć się jak najszybciej.

Źródło: mieszkaniec.pl

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.