Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Dom Działkowca na 200 - lecie ROD im. Powstańców Wielkopolskich w Koźminie Wielkopolskim - 03.12.2020

Koźmin Wielkopolski to nieduża, chodź bardzo urokliwa miejscowość. Nazywany jest miastem kwiatów i zieleni. A to niewątpliwie zasługa m. in. jednego z ogrodów PZD - 15 hektarowego Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Powstańców Wielkopolskich, w którym działki użytkuję ponad 300 rodzin działkowych.

Warto przybliżyć historię tego ogrodu, ponieważ przez długi czas sama data powstania ROD im. Powstańców Wielkopolskich nie była do końca znana. Dziś wiemy dokładnie, że jest to najstarszy ogród w Polsce i Europie. Zarząd ROD posiada bardzo dobrze udokumentowaną historię, co jest zasługą dwóch osób Pana Leona Ogrodowczyka, który pełnił funkcję prezesa oraz Pana Stefana Kaźmierczaka – Kronikarza Honorowego ROD. Dokumenty potwierdzające powstanie ogrodu odnalezione zostały w Archiwach Państwowych w Poznaniu i Kaliszu, gdzie nadal są przechowywane.

Historię tego ogrodu liczymy od 14 czerwca 1824 roku. Z tego okresu pochodzi tekst „Acta wymiaru ogrodów na Błoniu leżących”, ponadto zachowała się również imienna lista pierwszych właścicieli działek. Biorąc pod uwagę, wszystkie te dokumenty, dnia 6 lutego 1997 roku, Krajowy Zarząd PZD zatwierdził tą informację oraz oficjalnie uznał datę 14 czerwca 1824 roku za datę powstania Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Powstańców Wielkopolskich w Koźminie Wielkopolskim.  

Tak bogata historia to zdecydowanie powód do dumy. W 2024 roku ogród będzie obchodził swoje 200 – lecie. Na tą okazję Zarząd ROD im. Powstańców Wielkopolskich w Koźminie Wielkopolskim, zgodnie z uchwałą walnego zebrania, chce  zrealizować zadanie inwestycyjne pn. „Budowa Domu Działkowca”. Realizacja tego przedsięwzięcia niewątpliwie jest ogromnym wyzwaniem. Mimo to, Zarząd ROD rozpoczął prace błyskawicznie. Jak wynika z projektu oraz kosztorysu budowa to koszt na poziomie 300 tyś. zł. Nowoczesny obiekt o powierzchni zabudowy blisko 215 m 2 ma być wizytówką najstarszego ogrodu w Polsce i Europie.

Podkreślić jednak należy, iż realizacja tego zadania nie byłaby prosta, gdyby nie pomoc Krajowego Zarządu PZD.

Krajowy Zarząd PZD na wniosek Zarządu ROD, pozytywnie zaopiniowanego przez Okręgowy Zarząd PZD w Kaliszu, udzielił Zarządowi ROD im. Powstańców Wielkopolskich w Koźminie Wielkopolskim pożyczkę w kwocie 100 000,00 zł na realizację tego zadnia. To jednak nie koniec. Krajowy Zarząd PZD, doceniając ogromny wysiłek oraz zaangażowanie działkowców tego ogrodu, przyznał również dotację ze środków Funduszu Rozwoju Krajowej Rady PZD. Ogród otrzymał 20 000,00 zł dotacji z tego Funduszu.

Oczywiście realizacja inwestycji i remontów w największym stopniu obciąża Zarząd ROD, który realizuje decyzje Walnego Zebrania prowadzące do wykonania całego przedsięwzięcia, w zgodzie z obowiązującą w PZD procedurą oraz wymogami Prawa Budowlanego. Także służby inwestycyjne Okręgu PZD w Kaliszu są zobligowane udzielać pomocy przy realizacji zadania.  

Czekamy więc z niecierpliwością na obchody 200 – lecia ogrodu oraz wielkie otwarcie Domu Działkowca w ROD im. Powstańców Wielkopolskich w Koźminie Wielkopolskim. Będzie to świetna okazja by uczcić okrągłą rocznicę. Niech historia tego ogrodu będzie motywacją do działania dla pozostałych ogrodów PZD. Trzymamy kciuki za realizację zadania.

Sandra Dużmańska
WGG PZD

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio