Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Odłownia na dziki w ROD "Kalina" w Lublinie - 02.12.2020

Specjalna odłownia z przynętą w środku pojawiła się na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego z "Kalina". Ma rozwiązać problem watahy dzików, które od dłuższego czasu utrudniają życie działkowcom, m.in. niszcząc uprawy.

Pierwotnie odłownia o powierzchni około 3,5x5 metrów miała zostać ustawiona na terenie ROD „Kalina" niedługo po Wszystkich Świętych, ale prace nieco się opóźniły. Konstrukcja została już jednak zainstalowana. - Do odłowni została wsypana przynęta, ale na razie żaden dzik się nie tam nie zakradł. Zobaczymy, czy takie rozwiązanie okaże się skuteczne - relacjonował Adam Osiński z klubu radnych Krzysztofa Żuka, który współpracuje z działkowcami z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kalina", gdzie od dłuższego czasu grasują dziki.

O sprawie pisaliśmy wiele razy. Ustawienie odłowni miało już rozwiązać problem wiosną ubiegłego roku. Wówczas plany spaliły na panewce z przyczyn technicznych.

Jesienią ubiegłego roku radny Osiński przekonywał władze Lublina, że „najwłaściwszym i skutecznym działaniem byłoby wydanie decyzji na odstrzał redukcyjny dzików".

Jak na razie działkowcom z Kaliny nie udało się zwabić do odłowni żadnego dzika.

- Nie mamy podstawy prawnej do wydania decyzji o odstrzale. Zwrócimy się do Polskiego Związku Łowieckiego o rekomendację sposobu odłowu dzików przy użyciu innych metod oraz o wskazanie podmiotów, które mogłyby podjąć się realizacji tego zadania - odpowiedział wtedy Artur Szymczyk, zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju.

O zgodę na odstrzał dzików prosiła też Halina Gaj-Godyńska, prezes ROD „Kalina". Urzędnicy nie przychylili się także do jej prośby. Powołali się m.in. na kwestie bezpieczeństwa, przekonując, że „w przypadku chybienia lub zrykoszetowania pocisku możliwy jest postrzał osób znajdujących się w okolicy".

Zajmujący powierzchnię około 22 hektarów ROD „Kalina" to ważne miejsce na „zielonej mapie Lublina". Położony jest między ulicą Turystyczną, a osiedlem Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Motor", po lewej stronie Bystrzycy.

Grzegorz Rekiel

źródło: Nowy Tydzień w Lublinie 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.