Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek
Bardzo często działkowcy napotykają problemy w urzędach przy zgłaszaniu zamiaru usunięcia drzew z terenu działek w ROD. W związku z tym warto pamiętać, że zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych zezwolenie na usunięcie drzew z terenu działki wydawane jest na wniosek działkowca, a z terenu ogólnego ROD – na wniosek zarządu ROD. Ponadto, zgodnie art. 30 ust. 2 ustawy o ROD nasadzenia na terenie działki w ROD stanowią własność działkowca.
Co więcej, Ustawodawca w art. 66 ustawy o ROD z dnia 13 grudnia 2013 r. określił, że:
„Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy:
Oznacza to, że rodzinne ogrody działkowe (określone ustawą o ROD z 2005 roku) z mocy samego prawa stały się rodzinnymi ogrodami działkowymi w świetle aktualnych rozwiązań. Analogicznie jest z tytułami prawnymi, na podstawie których działkowcy władają swoimi działkami na podstawie umowy dzierżawy działkowej lub umowy przeniesienia praw do działki.
W związku z tym nie ma aktualnie potrzeby dokonywania jakiejkolwiek czynności potwierdzającej prawo do nieruchomości w celu uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew. Przekształcenia podmiotowe praw dokonały się bowiem z mocy samego prawa, co jednak wciąż nie jest takie oczywiste dla wielu urzędów gmin lub dzielnic.
Przypomnijmy, że obecnie nie trzeba uzyskiwać zgody na wycięcie:
Usuwanie krzewów:
Działkowiec może teraz bez zezwolenia usunąć krzew lub krzewy rosnące w skupisku o powierzchni do 25 m².
Nie ma już znaczenia wiek krzewu, lecz powierzchnia, jaką krzewy zajmują.
Niezmienne pozostają zasady wycinki drzew i krzewów owocowych; działkowcy nadal mogą je usuwać z działki bez konieczności uzyskiwania zezwolenia organu administracji.
Maciej Aleksandrowicz
specjalista ds. ogrodniczych
OZ Mazowiecki PZD
Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.