Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Jak uratować cebulki, których nie zdążyliśmy posadzić? - 19.11.2020

Termin sadzenia cebulek kwitnących roślin ozdobnych przypada zwykle na okres od końca sierpnia do października. Ogólna zasada mówi, że cebule powinny być zagłębione w glebie na około dwie wysokości sadzonej cebuli. Jednak może się zdarzyć, że nie posadzimy ich w odpowiednim czasie. Co zrobić z nieposadzonymi na czas  cebulkami?

Zwykle najlepiej jest sięgnąć po najprostsze rozwiązania – ratunkiem dla spóźnionych cebulek może być doniczka. Cebulki, których nie zdążyliśmy posadzić można umieścić w doniczkach z ziemią kwiatową lub odkwaszonym torfem. Mogą to być np. szerokie i niskie plastikowe doniczki stosowane czasem do uprawy chryzantem. Dzięki temu, można więc wykorzystać do posadzenia cebulek doniczki po przekwitłych w listopadzie chryzantemach. W podobny sposób można przechować cebulki także np. w niskich skrzynkach, płaskich koszach itp.

Na dnie doniczek rozsypujemy kilkucentymetrową warstwę ziemi i na niej umieszczamy pionowo cebulki. Następnie zasypujemy je ziemią tak, by nie była widoczna żadna z ich części. Jeśli mamy doniczki o większej średnicy, możemy umieścić obok siebie kilka lub nawet kilkanaście cebulek.

Małym wyjątkiem są cebule hiacyntów –  sadzimy je w doniczkach do połowy ich wysokości. Można je sadzić pojedynczo w małych doniczkach lub w grupach w większych (niezbyt głębokich) pojemnikach.

Tak przygotowane donice z cebulkami, umieszczamy w chłodnych miejscach, ale gdzie temperatura nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza. Dobrym miejscem będą więc chłodne parapety, korytarze, ogrody zimowe –  nie powinny być to miejsca całkowicie pozbawione światła. W ten sposób cebulki możemy w domowych warunkach posadzić nawet w grudniu.

Warto pamiętać, aby zimą nie podlewać ich za często, ponieważ mogą łatwo zgnić. W celu przyspieszenia wschodów i kwitnienia, wczesną wiosną można przenieść doniczki w nieco cieplejsze miejsce..

Dzięki takiemu przezimowaniu cebulek, będziemy mogli wiosną cieszyć się kwitnącymi w donicach krokusami, żonkilami, szafirkami, przebiśniegami, czy tulipanami. Mogą one być doskonała ozdobą w czasie Świąt Wielkanocnych.

 

Maciej Aleksandrowicz

specjalista ds. ogrodniczych

OZ Mazowiecki

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio