Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Nawadnianie roślin zimozielonych przed zimą – dlaczego jest ważne? - 17.11.2020

W przypadku liściastych krzewów zimozielonych oraz iglaków bardzo ważne jest zapewnienie im  obfitego nawodnienia przed zimą. Szczególnie ważne staje się to, gdy jesień jest raczej sucha i słoneczna, a zima mroźna i bezśnieżna. Jakie rośliny potrzebują podlewania przed zimą? Co to jest susza fizjologiczna i czym grozi?

Często zdarza się, że rośliny nie przetrwały zimy właśnie z powodu braku nawadniania, a nie ze względu na przemarznięcie. Dotyczy to głównie roślin uprawianych w pojemnikach, ale nie powinniśmy zapominać także o roślinach uprawianych na działkach. Spośród roślin iglastych najbardziej wrażliwe na brak wody zimą są popularne żywotniki (tuje), cyprysiki, jałowce, jodły i sosny. Liściaste, dla których brak podlewania zimą jest niebezpieczny to zimozielone krzewy: bukszpan, laurowiśnia, ostrokrzew, mahonia oraz różaneczniki i azalie japońskie.

Susza fizjologiczna

Należy pamiętać, że rośliny zimozielone cały czas transpirują (tracą wodę przez swoje liście i igły – szczególnie w okresach odwilży, kiedy w skutek ocieplenia otwierają się w liściach aparaty szparkowe, przez które wyparowuje woda). Jednocześnie gleba jest zamarznięta, roślina nie może zatem pobierać wody przez korzenie. Ponadto, duży wpływ na ubytek wilgoci ma suche, zimne powietrze i szczególnie wysuszające, mroźne wiatry. Wszystko to może prowadzić do tzw. suszy fizjologicznej, która prowadzi do zamierania roślin. Zjawisko to jest szczególnie groźne pod koniec zimy i na przedwiośniu, kiedy słońce już silniej operuje i zdarzają się dłuższe okresy ocieplenia. Wtedy właśnie nie możemy zapomnieć o podlaniu roślin.

Już jesienią, przed nastaniem zimy – szczególnie w przypadku iglaków i zimozielonych roślin liściastych – niezbędne jest nawodnienie roślin przed zimą. Jest to szczególnie ważne w sezonach, gdy jesień jest sucha i słoneczna. Jesienią rośliny przygotowują się do zimy i w tym procesie kluczowe jest właśnie dobre nawodnienie tkanek. Pamiętajmy, że nawodnienie i nawozy fosforowo-potasowe zastosowane wczesną jesienią powodują, że rośliny stają się o wiele bardziej odporne na mróz.

Jeżeli rośliny zimozielone nie zostały podlane tuż przed nastaniem mrozów trzeba im pomóc w trakcie zimy. W okresach długich mrozów objawem braku nawodnienia mogą być pozwijane liście (różaneczniki), a krzewy przybierają niezdrowy wygląd. W takim przypadku przy najbliższym ociepleniu, gdy ziemia rozmarznie, należy rośliny obficie podlać.

 

Maciej Aleksandrowicz

specjalista ds. ogrodniczych

OZ Mazowiecki

zdjęcia: pixabay.com

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio