Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Chryzantemy – jak pielęgnować i przezimować? - 05.11.2020

Chryzantemy w naszej tradycji nieodłącznie związane są z dekoracją grobów w okresie Święta Zmarłych. Jednak są to rośliny należące do licznej botanicznej rodziny astrowatych, które z powodzeniem mogą zdobić także ogrody, działki oraz balkony lub tarasy – w donicach i pojemnikach. Szczególnie ważne staje się to w okresie pandemii, kiedy zmuszeni jesteśmy inaczej celebrować ważne dla nas święto.  Czego potrzebują chryzantemy i jak je pielęgnować?

Jak wybierać chryzantemy?

Najlepiej wybrać rośliny z częściowo tylko rozwiniętymi pąkami kwiatowymi – dzięki temu będą kwitły długo. Ważne jest także, by  rośliny nie miały oznak chorób. W przypadku, gdy na liściach lub kwiatach zauważymy plamy lub przebarwienia, lepiej zrezygnować z zakupu takich roślin – z pewnością szybko rozwiną się na nich choroby grzybowe.

Wymagania i pielęgnacja chryzantem

Na stanowiskach naturalnych występują głównie w Chinach, Japonii, Korei i Mongolii, gdzie są bardzo popularnymi bylinami lub półkrzewami ozdobnymi. W Polsce występuje jedynie chryzantema Zawadzkiego, nie przypominająca raczej swoich obficie kwitnących, różnobarwnych bliskowschodnich krewniaczek.

Chryzantema Zawadzkiego rosnąca dziko w Polsce (rejon Pienin)

Aby kwiaty chryzantem długo kwitły, muszą rosnąć na stanowisku słonecznym. W zacienionych miejscach kwitnienie jest słabe i krótkie, a rośliny zatracają gęsty pokrój. Potrzebują też stale wilgotnej gleby, ale nadmierne zalewanie podłoża może powodować gnicie korzeni.

Kwiaty chryzantem są wrażliwe na jesienne przymrozki, dlatego wymagają osłaniania (np. białą agrowłókniną) na noc. W celu przedłużenia kwitnienia, warto też na bieżąco wycinać przekwitłe kwiatostany. Jesienią, w pełni kwitnienia chryzantem nie potrzeby stosowania żadnych nawozów.

Czy można  przezimować chryzantemy?

Zwykle chryzantemy traktowane są jako rośliny sezonowe, ponieważ utrzymanie ich w dobrej kondycji do przyszłego sezonu bywa trudne. Jednak przechowanie chryzantem przez zimę jest możliwe – jak to zrobić?.

  1. Po przekwitnięciu kwiatów ścinamy wszystkie pędy do wysokości kilku centymetrów.
  2. Przed zimą doniczki, w których rosną chryzantemy należy przenieść do widnego, jasnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura nie niższa niż około 5 stopni Celsjusza.
  3. Zimą rośliny podlewamy rzadko, niewielkimi dawkami wody.
  4. Na przedwiośniu (w marcu) doniczki przenosimy do cieplejszego, jasnego pomieszczenia i podlewamy już regularnie.
  5. Po wystawieniu do cieplejszego pomieszczenia można już nawieźć chryzantemy nawozem dla roślin kwitnących, aby wytworzyły dużo pąków.
  6. Na zewnątrz na stałe wystawiamy po ostatnich majowych przymrozkach. Wcześniej warto stopniowo hartować rośliny – wystawiając w ciągu dnia na zewnątrz i chowając na noc do pomieszczenia. Pamiętajmy, że można posadzić rośliny w gruncie razem z doniczką (zadołować) – łatwiej wtedy szybko przenosić rośliny.

 

Maciej Aleksandrowicz

specjalista ds. ogrodniczych

OZ Mazowiecki

zdjęcia: pixabay.com, Wikipedia

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio