Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Cuda z działki - 20.10.2020

Tykwa pospolita 'Snake' jest jednorocznym pnączem o długich pędach dorastających nawet do 10 m długości. Liście tej odmiany tykwy są okrągłe, delikatnie omszone,   roślina wytwarza rozdwojone wąsy czepne, dzięki którym pędy wspinają się po podporach lub po innych roślinach. Od lipca pojawiają się duże, białe kwiaty męskie i żeńskie, co stanowi dodatkową ozdobę tej rośliny. Młode owoce można wykorzystać w kuchni pod warunkiem, że nie są gorzkie. Starsze, po wydrążeniu i wysuszeniu służą do wyrobu ozdobnych lamp, świeczników, instrumentów oraz naczyń.

Tykwę uprawiamy tak, jak rośliny dyniowate. W marcu wysiewamy nasiona do pojemników, a po ostatnich przymrozkach wysadzamy na miejsce stałe. Ziemia musi być żyzna, obowiązkowo z dodatkiem kompostu, przepuszczalna i stale umiarkowanie wilgotna. Podczas suszy rośliny trzeba podlewać, a gdy zakwitną trzeba zasilać je odpowiednim nawozem.

Jeśli chcemy wykorzystać tykwy tylko jako ozdobę, wówczas można zastosować np. Azofoskę, ale jeśli chcemy przeznaczyć owoce do konsumpcji, wówczas dodajemy kompostu lub wyciąg z żywokostu. Tykwy najlepiej rosną na stanowisku słonecznym i osłoniętym od silnych wiatrów. Rośliny te lubią ciepło i cierpią przy każdym ochłodzeniu. Nasza tykwa 'Snake' nie chorowała na  choroby grzybowe, jak ogórki i żaden szkodnik nie żerował na roślinach. Dlatego w przyszłym roku powtórzymy jej uprawę.

Tykwy to pnącza i dlatego należy uprawiać je przy pergolach lub innych mocnych podporach. Gdy owoce dojrzewają i osiągną większe rozmiary, trzeba je podeprzeć,  aby nie zerwały całego pędu. U nas tykwy sprawdziły się jako rośliny okrywowe.

Owoce dojrzewają wczesną jesienią. Aby to stwierdzić, stukamy w nie, jak w arbuza.  Jeśli usłyszymy pusty dźwięk, możemy zerwać owoce i po wysuszeniu wykorzystać do rzeźbienia lub malowania.

Gdy skórka owoców jest miękka, a włókna nie są jeszcze zdrewniałe, młode owoce można wykorzystać w kuchni. Owoce tykwy są zdrowe, zawierają witaminę C, A, D, E, K, witaminy z grupy B, oraz minerały: cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, potas, selen, sód, wapń i żelazo. Są również dobrym źródłem błonnika, są lekkostrawne i niskokaloryczne. Młode owoce można przeznaczyć na surówki lub wycisnąć z nich sok. Zazwyczaj tykwy wykorzystujemy tak, jak cukinię: można je ugotować, udusić lub usmażyć. Dobrze sprawdzają się w jednogarnkowych daniach azjatyckich.

 

Jadwiga Brzozowska

OP PZD Rzeszów 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio