Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Zwierzęta pożyteczne na działce - 15.10.2020

Dla zachowania równowagi ekologicznej warto zaprosić na działkę naszych sprzymierzeńców: biedronki, murarki, trzmiele, jeże, ptaki. To tylko niektóre ze zwierząt, które w znacznym stopniu mogą okiełznać ilość szkodników, występujących na naszej działce, ale również spowodować zmniejszenie stosowania przez nas środków ochrony roślin.
Oto kilka wskazówek co należy zrobić, by nasza działka stała się bardziej atrakcyjna dla zwierząt pożytecznych.

·       Ptaki- sikorki, kosy, czy wróble to mile widziane zwierzęta, które swoim śpiewem umilą niejedno popołudnie spędzane na działce. Żeby zaglądały do naszego ogrodu muszą wiedzieć, że jest w nim pokarm- dlatego warto szczególnie w okresie jesienno-zimowym wystawiać pożywienie dla ptaków w karmniku, czy specjalnych kulach zawieszanych na drzewach. Warto również rozważyć posadzenie np. bzu czarnego, dzikiej róży czy innej rośliny, której owoce będą źródłem pożywienia dla ptaków. Dodatkowo można zaprojektować w ogrodzie zaciszne miejsce, porośnięte roślinnością, gdzie ptaki będą czuły się bezpiecznie chcąc budować swoje gniazda lub też sami możemy powiesić dla nich budki, domki. W zamian w sezonie wiosenno- letnim ptaki zjedzą wiele gatunków szkodników- głównie owadów, a zimą wyjedzą m.in. nasiona chwastów.

·       Pożyteczne owady: mrówki, biedronki, trzmiele mogą uporać się z wieloma gatunkami szkodników m. in mszycami, ale również przyczynić się do zapylania roślin rosnących na naszej działce. W sprzedaży można znaleźć wiele rodzajów domków dla owadów, które w ciekawy sposób udekorują naszą działkę. Dla takich owadów jak chrząszcze biegaczowate na skraju działki można zostawić niewielką stertę kamieni, gałęzi lub nieskoszoną trawę- jest to dla nich idealne miejsce. Oczywiście należy pamiętać, że kolorowe zakątki naszej działki przywabiają owady zapylające: pszczołę miodną, muraki czy trzmiele.

·       Żaby i ropuchy- warto mieć w ogrodzie niewielkie oczko wodne. To z pewnością przywabi do nas te małe płazy, które w zamian ograniczą występowanie szkodników tj. larwy komarów.
·       Jeże- niestety coraz mniej są widoczne w ogrodach, ponieważ poprzez grabienie spadających z drzew liści nie mają odpowiedniego miejsca, gdzie mogłyby się schronić. Dlatego warto zostawić dla nich niewielką ilość liści bądź przygotować specjalny domek. W zamian jeże ograniczają występowanie ślimaków, larw komarów i owadów.

·       Nietoperze- żywią się m.in. ćmami i komarami. Wieszając specjalne domki ochronne na drzewach możemy zachęcić je do zamieszkania w naszym ogrodzie.
·       Krety- miłość do kreta na działce powinna być bezwarunkowa. Dlaczego? Bo chociaż wszyscy dobrze wiedzą, że potrafi wykopać wiele kopczyków w naszym trawniku, czy warzywniku to jednak jego obecność nie jest dla naszego ogrodu tak do końca szkodliwa. Krety to zwierzęta, które zjadają m. in. larwy i poczwarki owadów, pędraki, drutowce, drobne kręgowce i ślimaki. Dlatego też warto rozważyć, czy występowanie kreta w naszym ogrodzie przynosi nam jako ogrodnikom więcej szkody, czy jednak pożytku.
 
Działkowcu! Działka ogrodowa ze zwierzętami pożytecznymi to mniejsza ilość stosowanych środków ochrony roślin. Zachęcaj- nie zwalczaj zwierząt! Chroń- nie zabijaj! Takie działanie przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego!
 
Instruktor ds. Oświaty ogrodniczej
mgr inż. Anna Melska
 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.