




Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Uprawa warzyw Pani Ani
Pani Ania jest doświadczonym działkowcem - w naszym ROD od 1980 roku.
Oto jej zbiory. Jak sama mówi, wiedza to nauka. Marchew odm. „Kalina” wymaga gleb lekkich, piaszczysto-gliniastych, próchniczych i wilgotnych, o małej zawartości azotu. W tegorocznym badaniu gleby, w której uprawiana była marchew, pH wynosiło - 6,0. Marchew nie lubi wapnowania, jeżeli konieczne jest jego wykonanie to trzeba to zrobić co najmniej rok przed siewem nasion. Bezpośrednio przed siewem marchwi nie powinien być stosowany obornik. Uprawa marchwi jest możliwa nie wcześniej jak w drugim roku po oborniku. Uprawa marchwi w glebie świeżo nawożonej obornikiem sprawi, że korzenie będą się zniekształcały i rozwidlały, roślina stanie się łatwym łupem dla połyśnicy marchwianki - najgroźniejszego szkodnika marchwi. Już w trzecim tygodniu po wzejściu siewek trzeba rośliny przerwać, zostawiając te najlepiej rosnące. Podczas uprawy trzeba stosować kompost z wszystkiego co na działce rośnie - jak sama mówi co z ziemi wyrasta do ziemi musi wrócić. Marchew ma duże zapotrzebowanie na potas dlatego kompost trzeba wzbogacać siarczanem potasu, ale tu Pani Ania ma swoje tajemnice. Marchew lubi też sąsiedztwo kopru i selera, jak widać na zdjęciu warzywa te chronią marchew przed połyśnicą i zgnilizną marchwiową. Pani Ania wysiewa marchew po świeżym skopaniu gleby najlepiej na początku maja, kiedy gleba osiągnie około 7ᵒC ciepła. Co roku należy zmieniać pole wysiewu, np. tam, gdzie rosły ogórki zasiać marchew. Z podlewaniem marchwi trzeba zachować umiar, nie za mokro nie za sucho, tak, aby po włożeniu palca do gleby było odczuwalna wilgotność na głębokości korzenia. Na drugi dzień po podlaniu należy wzruszyć glebę w międzyrzędziach, aby dotlenić korzenie. Błędem jest obcinanie naci marchwi - Pani Ania tego nie robi, wyrośnięta nać utrzymuje wilgoć w glebie i chroni przed upałem. Obcięcie naci nie powoduje wzrostu korzenia, wręcz przeciwnie, korzeń marchwi dąży do powrotnego wzrostu naci (liści) i spowalnia wzrost korzenia. Zbioru należy dokonać w październiku, marchew najlepiej nadaje się do przechowania w temperaturze trochę powyżej zera np. w piwnicy, ułożona warstwami i przesypana żwirem o średniej wilgotności.
Niespotykany korbol
Korbol u pana Józia - złotego laureata odznaczenia zasłużonego działkowca
Pan Józef sam jest zdziwiony, nie wie co to za odmiana rosła sobie za altaną w zaciszu. Dynia idealnie okrągła, ale od tyłu jest trochę płaska i jeszcze urosła w barwach PZD. Żeby korbola wyciągnąć i przynieść na środek działki do zdjęcia trzeba było dwóch ludzi, nie wiemy ile waży, ale ma ponad 1 m średnicy. Oczywiście nie urósł z uszami i nosem - dorobiliśmy mu sami, żeby było weselej. Pan Józef ma 80-lat i ciągle jest aktywny w ROD – działa jako przewodniczący brygady technicznej. Jak mówi trzeba podzielić korbola w licznej rodzinie.
Działkowcy uciekają od drzew wysokopiennych i tuji
Sadzą drzewa karłowate i kolumnowe
Jako Prezes pokażę wam moją działkę
Działkę pokazuję nie dlatego, że jest zadbana, ale dlatego, że moja żona jest specjalistą od pielęgnacji kwiatów i hortensji: zobaczcie sami. O rozmnażaniu hortensji napiszę w innym artykule to bardzo złożony temat.
Zdradzę Państwu swoją tajemnicę, którą uzyskałem z internetu. Tego roku zrobiłem z koszonej trawy nawóz naturalny ( gnojowicę ) - koszyk z kosiarki na 20l, wiaderko z wodą, podlałem na początek ogórki i fasolę - ogórki urosły mi pod kolana, nie mogłem w nie wejść, zakwitły obficie. Tak samo było z fasolą, urosła też pod kolana. Podlewam też trawniki rozcieńczonym roztworem 1/3. Działkowcy chodzili do mnie i pytali jak to zrobiłem, niestety zdjęcia nie zrobiłem, nie przyszło mi to na myśl. Może przydałoby się założyć forum działkowe na stronie PZD, działkowcy mogliby wymieniać się wiedzą i doświadczeniami.
Segregacja odpadów w ROD
Od czasu założenia kamer w naszym ROD w celu kontroli segregacji odpadów i kontroli bezpieczeństwa infrastruktury ogrodu wyedukowaliśmy i ukształtowaliśmy społeczeństwo działkowe jak i gdzie należy składować odpady. Trzeba przyznać, że początki były trudne, jednak w szkolenia edukacyjne przyniosły pożądane efekty (kamery zgodnie z przepisami RODO nie naruszają prywatności działkowców).
Załączam zdjęcie uporządkowanego stanowiska segregacji odpadów
Postanowiliśmy wykorzystać kamery i podglądać ptaki na żywo. Działkowiec Robert zainstalował kamerę ze stałym podglądem w swoim karmniku. Na poniższym filmie widać, jak ptaki troszczą się o swoje potomstwo.
Podgląd i obserwacja Ptaków
na mojej działce ptaki
Film jest przeznaczony dla działkowców, jak i dla dzieci. Stanowi formą edukacji przyrodniczej.
Młody talent wokalny w naszym ROD
Kinga - córka działkowców Roberta i Iwony Fiebich, to 15-letnia piękna, młoda, utalentowana dziewczyna z profesjonalnym głosem. Brała udział w koncercie podczas naszego Dnia Działkowca w 2019 roku. Występuje w klubie Relax w Śremie oraz na imprezach powiatu śremskiego. Klub Relax w Śremie jest zaprzyjaźniony z naszym ogrodem, a Kingę prowadzi i nagrywa jej teledyski. Z pomocą klubu Relax przedstawiamy teledysk, zobaczcie posłuchajcie i oceńcie ją sami.
Opracował Marian Stratyński
Prezes ROD im. Wł. Reymonta w Śremie
Copyright © 2025 Polski Związek Działkowców All rights reserved.