Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Nowy ROD w Obornikach ? - 02.10.2020

Ciągły wzrost zapotrzebowania na działki rośnie nie tylko w dużych miastach, ale również i w tych poniżej 100 tys. mieszkańców. Społeczność jest coraz bardziej świadoma w dążeniu do czystej wody, powietrza i ziemi. Oczekują na tworzenie nowych terenów zielonych, gdzie będą mogli wypoczywać w gronie najbliższych, a także uprawiać ekologiczne warzywa i owoce dla własnych potrzeb.

Tak też jest w Obornikach, gdzie do zarządów ROD codziennie przychodzą rodziny z małymi dziećmi zainteresowane posiadaniem działki w ROD. Niestety w mieście funkcjonują tylko dwa ogrody mogące zaspokoić potrzeby jedynie 660 rodzin. Dlatego też Związek podjął aktywne działania, aby to zmienić.

W dniu 28 lipca br. Krajowa Rada PZD wystosowała do Burmistrza pismo, w którym poruszony został powyższy problem oraz oczekiwania w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na działki w obornickich ROD.

Z kolei w dniu 17 sierpnia br. odbyło się spotkanie z Burmistrzem Obornik, na którym wskazano potrzebę utworzenia trzeciego ogrodu. Burmistrz przedstawił propozycję lokalizacji, gdzie mógłby powstać nowy ROD. Jest to teren o powierzchni ponad 14 ha. Jednakże decyzja w zakresie podjęcia uchwały o przekazaniu gruntu na rzecz PZD leży w gestii Rady Miejskiej w Obornikach. Dlatego też zarządy ROD im. Mjr. Dobrzyckiego i „Relaks” w Obornikach wspólnym pismem z dnia 1 września br., zwróciły się w tej sprawie do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Obornikach.

Sprawa jest na bieżąco prowadzona i monitorowana przez Okręgową Komisję ds. Rozwoju i Tworzenia Nowych Ogrodów powołaną przez Okręgową Radę PZD w Poznaniu przy aktywnym uczestnictwie obornickich zarządów ROD.

Postawa Burmistrza Obornik jest godna naśladowania. Liczymy, że inne gminy wezmą z niej przykład i będą powstawać nowe ogrody na miarę XXI wieku.

 

AR

 

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio