Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Jesienne oblicze działki - 02.10.2020

Jesień wcale nie musi być szara i nudna, zwłaszcza jeśli chodzi o roślinność, którą możemy posadzić na działce. Jest wiele ciekawych roślin, które swoją barwą, czy pokrojem mogą tworzyć ciekawe zakątki na działce.

Do najpopularniejszych roślin kwitnących jesienią możemy zaliczyć:

1. Wrzosy- corocznie są jednymi z najczęściej wybieranych roślin. Bardzo dobrze prezentują się sadzone w grupie (mogą mieć barwy od białej po żółtą i fioletową), na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru gleba o kwaśnym odczynie (pH 3,5-5,5)). Należy pamiętać, że wrzosy maja płytki system korzeniowy, dlatego nie można dopuścić do przesuszenia się podłoża, w którym rosną.
2. Chryzantemy- kiedyś kojarzone z kwiatami nagrobnymi, teraz coraz częściej wykorzystywane do ukwiecania tarasów, balkonów, czy rabat roślinnych. Rośliny o barwie: żółtej, białej, bordowej sadzimy w miejscu słonecznym o przepuszczalnym podłożu. Pamiętajmy, że chryzantemy to rośliny wrażliwe na przymrozki.
3. Aksamitka rozpierzchła- kwitnie od maja do końca października. Jest rośliną mało wymagającą, a najlepsze stanowisko dla jej prawidłowego wzrostu to stanowisko słoneczne. Mogą być sadzone w gruncie, ale również bardzo dobrze prezentują się sadzone w pojemnikach.
4. Trawy ozdobne- z roku na rok coraz chętniej są sadzone w ogrodach, a to ze względu na fakt, iż przez cały rok stanowią ozdobny element ogrodu. Są stosunkowo mało wymagające, a dostępność ich różnorodnych odmian pozwala na tworzenie iście śródziemnomorskich zakątków na działce. Należy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich odmian traw do naszego ogrodu, ponieważ występują one w różnych wielkościach: duże tj. miskant chiński, który potrzebuje miejsca do wzrostu i rozwoju lub też małe tj. kostrzewa siwa.
5. Dynie- warzywa, które każdego roku są nieodzownym elementem jesiennego ogrodu. Różnorodność barw, rozmiarów i kształtów ozdabia w szczególności strefę warzywną naszej działki, ale również jest wykorzystywana do tworzenia jesiennych przetworów.

Jesień może być dobrym momentem na wprowadzenie do naszego ogrodu nowych roślin, które z pewnością ubarwią jesienne popołudnia spędzane w rodzinnym ogrodzie działkowym.

                  

Instruktor ds. Oświaty ogrodniczej
OZ PZD Wrocław
mgr. inż. Anna Melska
 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.