Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

Gosia w ogrodach część 5. Złoty wrzesień w ogrodach. - 24.09.2020

Chociaż słońce nie świeci już tak wysoko, a dni są coraz krótsze, a noce chłodne, warto spędzać czas na działce, podziwiać kołyszące się na wietrze trawy ozdobne, piękne różnobarwne kwiaty. Większość działkowców z nostalgią wspomina długie wieczory spędzone na świeżym powietrzu, urozmaicone rechotem żab, koncertem świerszczy. Nadejście jesieni nie oznacza odpoczynku dla działkowców, teraz pracy jest znacznie więcej. Przetwarzamy zbiory, sadzimy rośliny cebulowe, aby piękne kwiaty powitały nas wczesną wiosną, ściółkujemy glebę przy drzewach owocowych, z trawników wygrabiamy liście. Jak tu nie uśmiechać się, gdy niczym za sprawą czarodziejskiej różdżki zmienia się wygląd naszych działek a przy okazji całych ogrodów, wydobywając jesienne barwy. Kolorowy spektakl pozwala złapać oddech, spoglądać w niebo na klucze odlatujących ptaków, które powrócą do nas wiosną, czując niepowtarzalny zapach suchych liści, ogród nadal mimo zmian jest bezpieczną przystanią na kolejne miesiące. Pani Jesień to ogrodowa malarka, z zachwytem patrzymy na rośliny, które teraz eksponują pięknymi kolorami.

Dalie zdobią rabaty, swą delikatną urodą, inne ognistym temperamentem, ich nazwa pochodzi od szwedzkiego botanika Andreasa Dahla. W tym okresie dalie kwitną najpiękniej i najintensywniej, wszyscy zachwycają się ich pięknem. Jedni mówią, że są staromodne, trudne w uprawie. Fakt, wiosną wysadzamy bulwy do pojemników po czym przetrzymujemy w szklarniach, aby zaraz po „zimnej Zośce” wysadzić je do gruntu. Dalie dobrze sadzić z innymi roślinami, ale należy pamiętać, że potrzebują dużo miejsca i są typem ogrodowych samotników. Po przekwitnięciu suszymy bulwy, następnie przechowujemy w chłodnym miejscu, sprawdzając w sezonie zimowym czy nie gniją. Prawidłowo przechowywane odwdzięczą się nam okazałymi kwiatami latem.

Na wielu rabatach królują hortensje, olbrzymie kwiatostany oferują bogactwo kształtów i odcieni. Wspaniałe kuliste kwiatostany hortensji skutecznie przełamują monotonię ogrodowego pejzażu. Barwne odmiany zmieniają kolor w zależności od dostępności odczynnika podłoża, w kwaśnym około pH 4-5 kwiatostany będą niebieskie, przy pH wyższym różowe. Niektóre odmiany zakwitają pod koniec sierpnia, a ich kwiatostany zachowują swoją urodę również zimą, po zaschnięciu.

Na rabatach dumnie prezentują się aksamitki, nazywane przez niektórych działkowców letnimi blondynkami lub turkami. Aksamitki – śmierdziuszki, wiele odmian, od małych pomponów, po dorodne wysokie kwiaty. Kwiaty aksamitek przybierają wszystkie możliwe odcienie żółci, pomarańczy, czerwieni i brązów. To kwiaty, na które zawsze można liczyć, są niewodne, nie straszna im susza, one zawsze uraczą swoimi kwiatami każdą rabatę. Zaskakująca ogrodowa tęcza kolorów trwa, nie tylko kwiaty są ozdobą ogrodów, mało wymagający krzew wszechstronnie stosowany wyróżnia się na ogrodowych rabatach, to trzmielina. Niewybredna względem gleby, nasłonecznienia, nie boi się nawet najsroższej zimy. Warto odwiedzić ogrody w tą pełną barw i zapachów porę roku.

 

 

Mgr Małgorzata Jasińska – Krajowy Instruktor SSI

   

  

  

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio