Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

JESIEŃ W NASZYM OGRODZIE - 11.09.2020

JESIEŃ W NASZYM OGRODZIE

Nadszedł czas, w którym przyroda powoli zaczyna przygotowywać się do zimowego snu. Chociaż początek września zazwyczaj jest dla nas łaskawy, to czasem trudno pogodzić się z faktem, że dni są coraz krótsze i chłodniejsze. Jednak nie pozwólmy się ponieść jesiennym nostalgiom tym bardziej, że jesień, a zwłaszcza jej początek, to wyjątkowy czas w naszych ogrodach. To przede wszystkim czas obfitej „zapłaty” za trud włożony w pielęgnację roślin. 

WRZESIEŃ W OGRODZIE

W SADZIE

Zbieramy owoce z  jabłoni, grusz, późnych i średnio późnych odmian śliw. Pamiętajmy, aby wybrać właściwy termin zbioru owoców, który przypada na ok 1 do 2 tygodni przed osiągnięciem dojrzałości. Najlepiej rozpocząć zbiór, gdy pierwsze owoce samodzielnie zaczną spadać z drzew.   

                                           

krzewów owocowych zbieramy jeżyny oraz powtarzające owocowane odmiany malin i truskawek. 

Sadzimy truskawki. Jeśli nie zrobiliśmy tego w sierpniu, to we wrześniu mamy „ostatni dzwonek”. Pamiętajmy jednak, aby nie zwlekać z terminem sadzenia, im później to zrobimy, tym większe prawdopodobieństwo mniejszych plonów w następnym roku.

W połowie września rozpoczynamy jesienne sadzenie drzew i krzewów owocowych Zanim przystąpimy do tej czynności, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie gleby pod sad. Miejsce pod nowe drzewka powinniśmy starannie oczyścić z chwastów i resztek roślin (liści, owoców, pędów), następnie zasilić nawozem organicznym (kompost, obornik) z dodatkiem nawozów mineralnych. Do jesiennego nawożenia roślin najlepsze są nawozy zawierające fosfor i potas.

W trakcie zbiorów jabłek możemy natknąć się na gnijące owoce z objawami choroby tzw. brunatnej zgnilizny drzew ziarnkowych. Porażone owoce gniją, zasychają a na ich powierzchni pojawiają się kremowe, wypukłe formy przetrwalnikowe grzyba. Owoce szybciej opadają z drzew lub pozostają na drzewach ulegając stopniowej mumifikacji (zasuszeniu). Podobny problem występuje u śliw (brunatna zgnilizna drzew pestkowych) z objawami na owocach w postaci szarych form przetrwalnikowych grzyba i na pędach, które w wyniku porażenia zasychają.  Wszystkie porażone owoce i pędy usuwamy z działki ponieważ stanowią one źródło infekcji w kolejnym roku.

                                           

To ostatni moment, by na śliwach wyłapać gąsienice owocówki śliwkóweczki zanim zejdą do ziemi na zimowanie.
W tym celu można jeszcze założyć tzw. pułapki lepowe lub pułapki z grubego papieru falistego. Warto także usunąć spod drzewek warstwę ściółki, ponieważ w niej zimuje owocówka.

W WARZYWNIKU

W tym miesiącu należy zakończyć zbiory warzyw ciepłolubnych, takich jak ogórek, cukinia, dynia czy pomidor. Rozpoczynamy zbiory warzyw korzeniowych, m.in. buraków, marchwi, pietruszki.  Z warzyw zbieramy bób i fasolę (fasolę na suche nasiona wyrywamy gdy już liście zżółkną i zaczynają opadać, zaś strąki są kremowe lub żółtawe i podeschnięte). Po zakończeniu zbiorów porażone przez choroby resztki roślin, należy usunąć z ogrodu. Pozostałe zdrowe części roślin warto przeznaczyć na kompost.

                                            

Możemy jeszcze wysiać odmiany wczesnych warzyw wiosennych (np. sałata, szpinak)

W drugiej połowie września sadzimy cebulę dymkę. Pamiętajmy, aby posadzić ją głębiej i gęściej niż w terminie wiosennym.

NA RABATACH KWIATOWYCH

Kontynuujemy podlewanie roślin, zwłaszcza w okresach suszy, usuwanie suchych kwiatów i liści oraz odchwaszczanie.

Dzielimy i sadzimy byliny kwitnące wiosną i wczesnym latem np. floksy szydlaste, gęsiówki, żagwiny, krwawniki, pierwiosnki bezłodygowe, serduszki, smagliczki.

                                           

Początek września to ostatni moment, aby wysadzić na rabaty rośliny dwuletnie, takie jak bratki, niezapominajki, malwy czy stokrotki.

Powoli możemy rozpocząć sadzenie drzew i krzewów ozdobnych oraz sadzenie wiosennych roślin cebulowych. Przed sadzeniem warto przygotować podłoże oczyszczając z resztek roślinnych i chwastów. Cebule warto  zabezpieczyć przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi mocząc je w odpowiednim preparacie. Spróbujmy wykorzystać do tego celu dostępne na naszym rynku biopreparaty np. na bazie czosnku lub grejpfruta.

Na jesiennych rabatach kwietnych królują wrzosy, nie zapomnijmy posadzić  tych pięknych roślin w naszych ogrodach. Wrzosy preferują stanowiska słoneczne z przepuszczalną i kwaśną glebą o pH 3,5 do 5,5. Możemy dodatkowo zaszczepić nasze wrzosy mikoryzą aby dobrze się ukorzeniły, dłużej kwitły i nabrały odporności.

Zbieramy nasiona  bylin, które od razu wysiewamy oraz roślin jednorocznych, które możemy schować np. do papierowych kopert. Kopertę koniecznie podpiszmy podając nazwę rośliny, jakąś cechę rośliny np. kolor kwiatów oraz datę zbioru. Dzięki temu, w kolejnym roku przy wysiewie nie będzie problemu z identyfikacją rośliny i tym samym z projektowaniem naszej nowej rabaty.

 

Agnieszka Bartkowska 

instruktor ds. ogrodniczych PZD w Bydgoszczy

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.