Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

MĄCZNIAK PRAWDZIWY NA KONIEC LATA - 11.09.2020

Wiele roślin porażanych jest przez grzyby wywołujące mączniaka prawdziwego. Pod koniec lata, kiedy wzrasta wilgotność powietrza, a nadal jest ciepło, na różnych  częściach wielu uprawianych roślin pojawia się biały, mączysty nalot. Grzyb szybko rozprzestrzenia się na kolejne części roślin, przerastając obie strony blaszki liściowej, pędy, pąki i łodygi. Liście brunatnieją, zasychają, zwijają się i opadają, a pąki i łodyżki nie rozwijają się – powoli zamierają. Porażone części należy usunąć i zutylizować.

 
Przy pierwszych oznakach choroby można zastosować Timorex Gold 24 EC, Bioczos BR lub Biosept 33 SL albo: gnojówkę ze skrzypu polnego rozcieńczoną 1:5; gnojówkę z pokrzywy rozcieńczoną 1:10; wywar ze skrzypu polnego rozcieńczony 1:4; wyciąg z krwawnika pospolitego rozcieńczony 1:10 lub napar z czosnku pospolitego. 
Można również podjąć próbę ochrony stosując roztwór mleka i wody. Do jednego litra wody dodajemy 250 ml chudego mleka, ale nie z kartonu i opryskujemy całe rośliny i glebę. Zabieg powtarzamy co dwa dni przez dwa tygodnie. 
 
Dużą skuteczność w ograniczaniu mączniaka prawdziwego wykazuje roztwór proszku do pieczenia i wody: do 1,5 litra letniej wody dodaje się 1 opakowanie proszku do pieczenia, 1 łyżkę oleju rzepakowego i 1 kroplę płynu do mycia naczyń. Takim roztworem opryskuje się  chore rośliny raz w tygodniu.
 
Jeśli mączniak prawdziwy występuje na wielu roślinach wówczas należy sięgnąć po chemiczne środki  tj.: Topsin M 500 EC, Signum 33 WG, Nimrod 250 EC lub Score 250 EC. 
 

Jadwiga Brzozowska
OP PZD Rzeszów 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.