Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Co dolega winogronom ? - 07.09.2020

Wahania temperatury, gwałtowne zjawiska pogodowe, nadmierna wilgoć w uprawianych krzewach i brak odpowiedniego cięcia może spowodować pojawienie się różnych chorób. 

Biała zgnilizna winogron pojawia się na owocach uszkodzonych przez grad lub owady. Choroba rozwija się przy wyższej temperaturze powietrza i podczas wilgotnej pogody. Owoce przebarwiają się na brązowy kolor, marszczą się i zasychają. Porażone pędy pokrywają się małymi, brązowymi plamami, które rozprzestrzeniają się po całej powierzchni. Chore pędy zasychają i pokrywają się brązowym nalotem.

Przy pierwszych objawach stosujemy preparaty Dithane NeoTec 75 WG lub Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG.

Szara pleśń pojawia się na dojrzewających owocach, które przebarwiają się na brązowy kolor, gniją i pokrywają się siwym, pylącym nalotem. Przy wysokiej wilgotności powietrza choroba pojawia się również na liściach w postaci plam otoczonych żółtozieloną obwódką. Tkanka w porażonych miejscach staje się brązowa, a na jej powierzchni pojawia się pylący nalot.

 

Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy warto stosować wyciąg z czosnku, wywar z cebuli lub preparaty: Polyversum WP, Switch 62,5 WG albo Topsin M 500 SC.

Mączniak prawdziwy winorośli objawia się w postaci białego mączystego  nalotu na pędach, liściach i owocach. Najmłodsze liście mogą podwijać się ku górze, a porażone części rośliny brunatnieją i zamierają. Na owocach pojawiają się są drobne, ciemne plamy i przebarwienia, a owoce pękają i gniją.

 

Przy pierwszych objawach należy zastosować wywar ze skrzypu polnego rozcieńczony 1:4 lub preparaty: Siarkol 800 SC, Lecithin lub Topsin M 500 SC.

Jadwiga Brzozowska

 

 

 

 

 

OP PZD Rzeszów

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.