Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

Z cyklu "Gosia w ogrodzie część 4". - 01.09.2020

Schyłek lata w ogrodach to nie powód do smutku. Właśnie teraz zaczynamy zbierać plony z warzywnika i podziwiamy, jak jedne rośliny ustępują na rabacie tym, które dopiero zaczynają obficie kwitnąć. W ostatni wakacyjny weekend udałam się na spacer po Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Energetyk” w Grudziądzu. Już po przekroczeniu bramy ogrodu, można było zauważyć piękne kwiaty kwitnące na wielu działkach, wśród nich  dostrzegłam zawilce, żegnające lato. Jest to jeden z najpiękniejszych kwiatów późnego lata. Zawilce japońskie swoje piękne muślinowe, dość duże kwiaty prezentują aż do jesieni. Ta roślina wydaje się bardzo krucha i delikatna, ale to tylko złudzenie, rośliny rosną dosyć wysoko, żaden deszcz, ani wichury nie są w stanie go zniszczyć. Ta gwiazda każdej cienistej rabaty, pięknie wygląda w towarzystwie tawułek, puszystej rozplenicy japońskiej. Dominująca na wielu rabatach jest nawłoć, nazywana przez ogrodników złotymi rózgami. Roślina ta musi być pod kontrolą, bo jest dość ekspansywna, potrafi szybko się rozsiewać i jest w stanie zagłuszyć inne rośliny w ogrodzie, ale najlepszym sposobem na to jest usuwanie przekwitniętych kwiatostanów. 
Jak okiem sięgnąć kwiaty! Pojemniki obsadzone pięknymi roślinami są radością dla oczu, zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie. Wykorzystując bujne rośliny jednoroczne, efektowne gatunki i odmiany, tworzę corocznie wyjątkowe miejsce w ogrodzie. Aby zajmować się ogrodnictwem z pasją i fantazją, nie trzeba mieć ani dużych rabat, ani dużego ogrodu, wystarczy zestaw doniczek i skrzynek i otrzymamy obficie kwitnącą oazę, upiększającą niemal każdy zakątek ogrodu lub altanki. Co roku rozwijam swoją kreatywność, z wielką przyjemnością eksperymentuję z barwami i kształtami, zestawiając różne gatunki kwiatów jednorocznych, mistrzynią działkowych aranżacji jest Pani Katarzyna Poniatowska
 
W „Energetyku”, dominują działki uprawowe, można powiedzieć jak dawniej, zgodne z zapisami  „Otwartego programu nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin”. Wiem co jem mówi Prezes ogrodu Angela Kropisz, która opowiedziała nam o działkach typowo warzywnych, które dla działkowców są nie tylko źródłem ekologicznych warzyw, ale również inspiracją dla innych działkowców. Duża różnorodność, a także fakt, że wśród warzyw, rosną zioła i kwiaty, niektóre skutecznie odstraszają szkodniki, wystarczy je odpowiednio zestawić. 
 
Gdy lato powoli odchodzi w zapomnienie, w moim warzywniku jeszcze nie kończy się sezon na dary natury. Większość  swoich warzyw uprawiam z nasion wysiewanych bezpośrednio do gruntu. Jeśli chodzi o gotową rozsadę to wybieram paprykę, gdyż wcześniejsze doświadczenia pokazały, że jest to warzywo, które potrzebuje długiego czasu wzrostu. Kilkakrotnie próbowałam przygotować rozsadę papryki w warunkach domowych, jednak nie miałam szczęścia, bo warzywa nie zdążyły dojrzeć w gruncie przed chłodnymi nocami wrześniowymi. Dlatego podjęłam decyzję o kupowaniu gotowych sadzonek papryki. Zazwyczaj wybieram odmiany o różnych kolorach owoców- żółty, czerwony, zielony. Gotowe rozsady to także por oraz seler, sadzę je w skrzyniach warzywnych, jednak pamiętać trzeba o ich regularnym podlewaniu. Warzywa, które uprawiam wystarczają na moje domowe potrzeby, bo nie ma nić lepszego jak zupa dyniowa, w chłodne zimowe wieczory. Obfite zbiory i praca na działce budzi we mnie wiele radości i daje energię do działania,  mówi Hanna Wicikowska. 
 
 
Mgr Małgorzata Jasińska Krajowy Instruktor SSI 

 

 

 

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio