Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

„Czarna rzodkiew”- czas na poplon. - 01.09.2020

Koniec sierpnia w ogrodach to czas zbiorów warzyw i owoców, ale i ostatni już dzwonek na wysianie poplonu, który będzie wykorzystany dla zdrowia i urody. Czas na czarną rzodkiew, fantastyczne warzywo, które ma wiele witamin, miedzy innymi: C, PP oraz kilka z grupy B. To źródło soli mineralnych: potasu, wapnia, fosforu, sodu, magnezu, żelaza, cynku oraz molibdenu. Warzywo posiada właściwości bakteriobójcze. Doskonale sprawdza się więc jako środek leczniczy przy przeziębieniach i infekcjach grypopodobnych. To wszystko dla zdrowia, a dla urody „Czarna rzodkiew” znalazła zastosowanie  też kosmetyce. Można ją znaleźć w składzie wielu kosmetyków do włosów. Minerały i związki siarkowe, które znajdują się w czarnej rzodkwi wzmacniają cebulki włosów przez, co przyspiesza ich wzrost. Działają również na włosy na całej ich długości, wzmacniając je, odżywiając, uelastyczniając i nadając im piękny połysk.

Do końca sierpnia można  bezpośrednio do gruntu wysiewać nasiona z grupy odmian zimowych, np. Rzodkiew Murzynka. Ta rzodkiew to późna odmiana tworząca średniej wielkości, kuliste lub lekko owalne zgrubienia wypełnione białym, ostrym w smaku miąższem i pokryte czarną skórką.

Nasiona wysiewa się w rzędy co 40-50cm. Po utworzeniu zgrubienia rośliny przerywa się pozostawiając je w rzędzie, co 10-12cm i po około 60 dniach od siewu korzenie są gotowe do zbioru. Nad ziemią roślina wytwarza gęstą rozetę szorstko owłosionych, lirowatych, pierzastodzielnych liści. Czarna rzodkiew wymaga stanowisk słonecznych, gleb żyznych, przepuszczalnych, zasobnych w składniki pokarmowe.

Czarna rzodkiew zasługuje na powrót do uprawy w ROD i wykorzystanie jej w kuchni,  jak i  do przyrządzania domowych leków i kosmetyków.

Lucyna Cyrek.

Zdjęcie – Lucyna Cyrek (własna uprawa).

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.