Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Wspaniałe wieści dla lubelskich ogrodów działkowych – dostaną 2 mln zł ! - 27.08.2020

W tegorocznym budżecie radni Lublina przeznaczyli 1 mln zł na dotacje dla lubelskich ogrodów działkowych, w celu wspierania inwestycji i remontów. Zostało złożonych 37 wniosków na ponad 2 mln zł, m.in. na elektryfikację ogrodu, infrastrukturę wodociągową, czy remonty ogrodzeń. Dotacje miały być przyznawane w wysokości do 80 % wartości planowanych inwestycji. Działkowcy zdawali sobie sprawę, że środków może nie wystarczyć dla wszystkich. Jednakże Prezydent Miasta Lublina ogłosił, że pieniądze zostaną przyznane każdemu. Uznał bowiem, iż każde z tych zadań jest ważne i potrzebne. Zapowiedział, iż wystąpi do Rady Miasta, aby zarezerwowano brakująca kwotę w przyszłorocznym budżecie. Zatem część ogrodów otrzyma środki jeszcze w tym roku, a pozostali w przyszłym. Głosowanie planowane jest na 3 września br.

Jest to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla lubelskich ogrodów, które będą mogły zrealizować zadania, ale i dla całego Związku, gdyż świadczy o zwiększającej się świadomości samorządowców w zakresie potrzeb ogrodów działkowych i zasadności udzielania im pomocy. Wiadomo, że większość ogrodów powstała w latach 70- tych i 80- tych ubiegłego wieku, a więc ich infrastruktura wymaga znacznych nakładów finansowych, na które działkowców po prostu nie stać. Dlatego też taka pomoc miasta Lublina jest przez Związek i działkowców doceniana.

Nie jest to koniec obietnic złożonych przez Prezydenta Miasta Lublina Krzysztofa Żuka. Zapowiedział on także tworzenie nowych ogrodów działkowych, w szczególności w dolinie Bystrzycy oraz w okolicach Dąbrowy, o ile uda się przejąć tereny od Skarbu Państwa, które są ich właścicielem. Taka postawa Prezydenta jest godna pochwały, zwłaszcza teraz, gdy zapotrzebowanie na działki w ROD bardzo wzrosło. Krajowa Rada PZD już dwa lata temu dostrzegła ten problem przyjmując „Otwarty Program Rozwoju ROD”, jednakże dopiero panująca epidemia uzmysłowiła niektórym samorządom, że tworzenie nowych ogrodów działkowych jest konieczne i oczekiwane przez mieszkańców. Liczymy, że inicjatywa miasta Lublin zostanie dostrzeżona przez inne samorządy, które również zechcą w taki sposób pomagać w rozwoju i modernizacji ROD.  

    

AR

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio