Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

JAK PRZYSPIESZYĆ KOMPOSTOWANIE? - 10.08.2020

Podstawą prawidłowego procesu mineralizacji materii organicznej jest dobór i proporcja materiałów do kompostowania, utrzymanie odpowiedniej wilgotności i temperatury w pryzmie, zapewnienie dostępu powietrza oraz obecność mikroorganizmów odpowiedzialnych za rozkład substancji organicznych.

Różnorodność

Odpowiedni dobór komponentów przeznaczonych do kompostowania jest kluczem do prawidłowego przebiegu tego procesu. Warunki, w których proces kompostowania jest najbardziej efektywny występują, gdy łączymy ze sobą materiały zawierające dużo azotu tj. świeżo skoszona trawa, rośliny motylkowe lub odpadki żywności z surowcami, które mają dużo węgla w swoim składzie tj. łodygi np. kukurydzy i słonecznika, słoma, drewno (kora, trociny), liście niektórych drzew np. dębu i olchy.

Dodatki

  • Materiał kompostowy powinien być układany warstwowo i przesypywany co 30 cm ziemią z dużą zwartością części ilastych lub dojrzałą ziemią kompostową.
  • Ważne jest stałe utrzymywanie wilgotności kompostowanego materiału (na poziomie 50-60%) przez systematyczne podlewanie pryzmy.
  • Dobrym sposobem na uzupełnienie łatwo dostępnych składników mineralnych jest dodawanie do kompostu popiołu drzewnego, który jest doskonałym źródłem potasu, wapnia i magnezu oraz wielu mikroelementów. Popiół drzewny jest dobrą alternatywą dla zwolenników wapnowania kompostu. Wapnowanie (wyłącznie formą węglanową wapnia CaCO3) jest uzasadnione w przypadku kompostowania trudno rozkładających się materiałów o właściwościach zakwaszających np. igliwie czy kora iglaków.
  • Tempo namnażania mikroorganizmów odpowiedzialnych za mineralizację substancji organicznych, szczególnie tych o dużej zawartości węgla (tab.1), znacznie przyspiesza niewielka dawka azotu np. 0,5-1kg mocznika -nawozu mineralnego zawierającego w 100g aż 46g czystego azotu.

Preparaty roślinne

Właściwości stymulujące przekształcanie materii organicznej mają preparaty wykonane z powszechnie występujących ziół tj. krwawnik pospolity, mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna, rumianek pospolity oraz z kozłka lekarskiego. Są to rośliny wykorzystywane przy tworzeniu tzw. kompostów biodynamicznych i sprawdzają się jako stymulatory rozwoju pożytecznych bakterii i grzybów odpowiedzialnych za rozkład substancji organicznych.

Najłatwiejszym sposobem wykonania preparatu jest przygotowanie gnojówki roślinnej. Do tego potrzeby jest niemetalowy pojemnik, 10 litrów wody  (najlepiej deszczówki) i 1 kg świeżych roślin. Pocięte ziela lub kłącza roślin zalewamy wodą z dodatkiem mączki bazaltowej dla neutralizacji zapachu. Mieszamy raz dziennie aby utrzymać warunki tlenowe. Dojrzałą gnojówkę, którą można podlewać kompost uzyskamy po 2-4 tygodniach – rozpoznamy ją po klarowności i delikatniejszym zapachu.

 

Dr inż. Anna Ewa Michowska

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.