Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

Hortiterapia w ROD „Kolejarz” w Chełmnie - 10.08.2020

Działka numer 22 w ROD „Kolejarz” w Toruniu jest użytkowana przez Panią Danutę Olkusz od wielu, wielu lat. Pani Danuta przyznaje, że od zawsze interesowała się przyrodą, roślinami i zależnościami panującymi w środowisku przyrodniczym. W młodości ukończyła szkołę rolniczą, co dodatkowo podniosło poziom tych zainteresowań.

Podczas rozmowy z Panią Olkusz dowiadujemy się o jej problemach zdrowotnych dotyczących kręgosłupa. Pomimo tego użytkowniczka działki nr 22 w ROD „Kolejarz” w Chełmnie często przychodzi na swoją działkę oddając się swojej wieloletniej pasji. Użytkowniczka działki przyznaje, że praca z roślinami pozwala jest się odprężyć, zrelaksować i nadać ciału odpowiednią gibkość, tak potrzebną przy chorym kręgosłupie. Wg Pani Danusi hortiterapia jest czymś wspaniałym, każdy powinien z niej korzystać, aby cieszyć się długotrwałą sprawnością.

Pani Olkusz jest miłośniczką kwiatów. Podczas rozmowy przyznaje, że największą radość czerpie właśnie z nich. Stara się sadzić kwiaty wieloletnie, które nie są tak bardzo wymagające jak kwiaty jednoroczne. Najbardziej dumna jest z budlei, która odpowiednio pielęgnowana pięknie rośnie.

Poza kwiatami Pani Danusia prowadzi na swojej działce uprawę warzyw. Znaleźć tam można grządki, na których rośnie m. in. Marchewka, fasolka czy buraczki. Warzywa wykorzystywane są do przyrządzania domowych potraw.

Pytając Panią Olkusz czym jest dla niej działka słyszymy, że jest to jej ostatnia miłość!! Przyznaje, że przebywając na działce czuje się bardzo dobrze, jest o wiele zdrowsza i nie myśli o samotności. Działka jest dla tej użytkowniczki wszystkim.

Przygotowała:
 
Blandyna Łubkowska
 
St. Instruktor ds. ogrodnictwa Okręgu PZD 
 
Serwis foto:
 
Krzysztof Andryszczyk
 
Członek OZ PZD
 
 
 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio