Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

Działka wielopokoleniowa – z wizytą w ROD „W. Fiałka” w Chełmnie - 29.07.2020

W Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Walentego Fiałka” w Chełmnie poznaliśmy rodzinę Państwa Główczyńskich. Użytkują oni działkę wraz z synem Wojciechem i synową Moniką.

 

Przygoda z ogrodnictwem działkowym zaczęła się dla nich w 1975 roku, kiedy to Pan Marek wraz ze współpracownikami zakładali ROD „W. Fiałka” w Chełmnie. Po otrzymaniu prawa do  działki w tym ogrodzie Państwo Główczyńscy przystąpili do jej zagospodarowywania. Początkowo była to działka typowo uprawowa, później pojawiła się część wypoczynkowa. Mimo to część uprawowa działki pozostała nadal.

Państwo Główczyńscy z dziećmi uprawiają ogórki w ciekawy sposób. Stworzyli oryginalne podpory dzięki czemu liście tych roślin rosną w górą pozostawiając łatwy dostęp do warzyw. Innym ciekawym rozwiązaniem stosowanym na działce jest uprawa roślin w skrzynkach, które ustawione są jedna nad drugą. Rozwiązanie to jest ergonomiczne i bardzo ułatwia pielęgnację i zbiór roślin.

Poza warzywami Pani Monika i Bogumiła uprawiają również zioła, które sadzone są w skrzyniach. Spełniają dwie funkcję: pierwsza to wykorzystywanie ziół do przyrządzania posiłków a druga to funkcja ozdobna działki.

Pan Marek z synem Wojciechem rozprowadzili pod uprawami system nawadniania kropelkowego. Podczas rozmowy zdradzili, że jest to bardzo dobre rozwiązanie. Pozwala na racjonalne gospodarowanie wodą oraz pomaga zaoszczędzić czas, który należałoby przeznaczyć na podlewania. Rośliny dostają tyle wody ile potrzebują, rosną bardzo dobrze i dają oczekiwane plony.

W miejscach zastosowanie takiego systemu nawadniania Panowie okrywają ziemię korą, co sprawia, że woda nie paruje z niej tak szybko, jest dłużej wilgotna i daje roślinności sprzyjające warunki.

Działka jest dla tej rodziny bardzo ważna. Pozwala spędzać wspólnie czas, zacieśniać więzi. Wspólna praca zbliża rodzinę do siebie sprawiając, że wszyscy czują się ważni i potrzebni.

tekst: Bl. Łubkowska - st. instruktor ogrodnictwa OZ PZD

foto: K. Andryszczyk - członek OZ PZD

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio