Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

Spełnienie dziecięcych marzeń – z wizytą w ROD „Nad Browiną” w Chełmnie - 29.07.2020

Pani Marlena Domagalska użytkuje działkę w ROD „Nad Browiną” w Chełmnie od 1986 roku. Marzenie o uprawianiu działki towarzyszyło Pani Marlenie od zawsze. 34 lata temu postanowiła je spełnić i zostać działkowcem. Jako dziecko spacerowała z rodzicami w pobliżu ogrodu i powtarzała, że kiedyś będzie miała swoją działkę w tym miejscu.

Działka na przestrzeni lat, w których użytkuje ją Pani Domagalska przechodziła metamorfozy. Na początku było bardzo dużo drzew i krzewów owocowych. Rosły na niej porzeczki i agrest, trawników nie było w ogóle. Do zmiany zagospodarowania działki skłoniła Państwa Domagalskich sytuacja rodzinna. Mają czwórkę dzieci Pani Marlena postanowiła uprawiać własne warzywa dając swoim dzieciom zdrowe warzywa w przygotowywanych przez siebie posiłkach. Później, gdy dzieci trochę urosły pojawił się kawałek trawnika, ale grządki z warzywami pozostały do dnia dzisiejszego.

Pani Marlena jest bardzo dumna ze swoich upraw. Podzieliła warzywnik na trzy części. W pierwszej uprawie Obecnie posiada na działce truskawki połączone z warzywami: dorodnymi pomidorami, buraczkami, cebulą i pietruszką. W drugiej części rosną ogórki. Natomiast w trzeciej części warzywnej znaleźć można marchewkę, fasolkę  i koperek.

 

Poza wspomnianymi uprawami na działce nr 36 w ROD „Nad Browiną” w Chełmnie znajduje się winogrono, które daje pyszne owoce.

Z uprawianych warzyw i owoców użytkowniczka działki przyrządza przetwory, które dostarcza całej rodzinie na zimę. Głównym warzywem wykorzystywanym do przygotowywana przetworów są buraczki. Pani Domagalska przygotowuje je w wersji z cebulką. Następnym warzywem najbardziej lubianym przez domowników są ogórki, które zostają zakiszone. Nowością w przygotowywaniu zapraw w kuchni Pani Marleny są marynowane pomidory.

Dbając o swoje uprawy użytkownicy działki zbierają deszczówkę. Odstawiają ją w pojemniki pozwalając na to, aby nabrała odpowiedniej temperatury. Następnie wykorzystują ją do podlewania upraw. Pani Marlena przyznaje, że dzięki temu warzywa lepiej rosną dając większe i smaczniejsze plony. Podkreśla, że rozsądne gospodarowanie wodą jest bardzo ważne z uwagi na ochronę naturalnych zasobów wodnych.

 

tekst: Bl. Łubkowska - st. instr. ogrodnictwa

foto: K. Andryszczyk - członek OZ PZD

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio