Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Kto tu mieszka- Odsłona druga - 21.07.2020

Gąsienice Owocówki jabłkóweczki (rodzina zwójkowatych) skutecznie zniechęcają do jedzenia pierwszych letnich jabłek. Nie są duże, mają czarną główkę i kremowe ciało. Motyle Owocówki nie są zbyt atrakcyjne, są szare i latają po zmierzchu. 
 
W korze drzew jabłoni zimują gąsienice, które w drugiej połowie maja, po kwitnieniu jabłoni, przepoczwarzają się w motyle. Motyle latają 4-6 tygodni i składają jaja na owocach i liściach jabłoni, a także gruszy. Im ładniejsza i ciepła wiosna, tym więcej motyli, a potem robaczywych owoców. Niska temperatura, silne wiatry i padające deszcze skutecznie ograniczają lot motyli. 
 
Ze złożonych przez samice jaj w ciągu kilkunastu dni wylęgają się gąsienice, które wgryzają się w owoce, zjadają je od środka i zanieczyszczają odchodami. Robaczywe owoce przedwcześnie opadają z drzew, a tam gąsienice żerują jeszcze do 4 tygodni, przepoczwarzają się i od lipca do połowy sierpnia trwa wylot drugiego pokolenia motyli owocówki jabłkóweczki. Motyle składają jaja na liściach i owocach późnych odmian jabłoni, a najbardziej aktywne są podczas  późnego  i ciepłego lata.
 
Aby zwalczyć owocówkę należy zrywać owoce uszkodzone przez gąsienice i dokładnie zbierać te, które opadły. Koniecznie należy je skutecznie zutylizować. Nie wolno wyrzucać takich owoców na kompostownik, ponieważ i tak wylęgną się z nich motyle.  Jeśli mamy kilka robaczywych jabłek, można przekroić je i poszukać gąsienicy, a następnie skutecznie ją zniszczyć. I wówczas takie wolne od szkodnika jabłko, można wyrzucić na kompostownik. Przy dużej ilości porażonych owoców, jest to zabieg niemożliwy do przeprowadzenia, wówczas porażone owoce należy głęboko zakopać.
 
Na początku lipca na pnie jabłoni i gruszy warto założyć opaski z papieru falistego.  Aby nie zsunęły się z pni obwiązujemy je sznurkiem. Część gąsienic wejdzie pod opaski, które należy ściągnąć po zbiorze owoców i przeglądnąć. Pożyteczne owady wypuszczamy, a gąsienice niszczymy.
 
Jeżeli owocówka jabłkóweczka bardzo nam doskwiera, na początku maja trzeba zawiesić na drzewach pułapki feromonowe. Pułapki przeglądamy 2-3 razy w tygodniu aż do połowy sierpnia. Podczas każdej kontroli oczyszczamy podłogę lepową, a jeśli wyschnie klej lub podłoga będzie bardzo zbrudzona, to wymieniamy pułapkę. Zazwyczaj pułapki wymienia się dwa razy w sezonie, czyli co 5-6 tygodni. 
 
 
Jabłonie i grusze opryskujemy w momencie licznego lotu motyli i wylęgania się gąsienic ale zanim zdążą wgryźć się  w owoce. Po 3 tygodniach od stwierdzenia lotu motyli, co przypada na przełomie maja i czerwca, wykonujemy pierwszy zabieg, który powtarzamy po 3 tygodniach. Od końca maja warto systematycznie opryskiwać drzewa naparem z bylicy piołun lub z chrzanu.  Jeśli motyle nadal latają, wówczas stosujemy ekologiczne Carpovirusine Super SC (maksymalna 10 zabiegów w sezonie wegetacyjnym w odstępach co najmniej 10–12 dni) lub Madex SC (stosujemy 2-3 razy maksymalnie 5 zabiegów na jedno pokolenie, co 7-14 słonecznych dni) lub chemiczne Decis 2.5 EC albo Karate Zeon 050 CS. 
 
Jeśli pojawiło się liczne drugie pokolenie owocówki wówczas opryskujemy drzewa dwa tygodnie po stwierdzeniu wzrostu liczebności motyli w pułapkach feromonowych, co zazwyczaj wypadnie w drugiej połowie lipca. Stosujemy te same środki, co przy pierwszym pokoleniu.
 
 
Jadwiga Brzozowska
OP PZD Rzeszów 
 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.