Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Ekologiczna działka Pana Andrzeja Hołowni z ROD "Niezapominajka" w Grudziądzu - 17.07.2020

Dawno, dawno temu otrzymałem kawałek ziemi, w nowo powstałym Pracowniczym Ogrodzie Działkowym „Niezapominajka” w Grudziądzu, tak swoją opowieść rozpoczyna działkowiec z 36 letnim stażem Pan Andrzej Hołownia. Wspólnie z żoną postanowiliśmy na naszym kawałku , w tamtych czasach wymarzonego skrawka ziemi, uprawiać zdrowe warzywa i owoce. Wszak mamy blisko do domu, przy którym brak miejsca na przydomowy ogródek, postanowiliśmy o wyposażeniu naszej działki w małą altankę, przeznaczoną na narzędzia. Lata mijały, a my cały czas trwaliśmy przy swoim ekologicznym ogródku. Cały czas wiedzieliśmy, że aby cieszyć się soczyścieć zielonym trawnikiem, pięknymi kwiatami i obfitym plonami, musimy odpowiednio zaopatrywać rośliny w składniki pokarmowe.

 Tu nasunęło się pytanie jakie nawozy zastosować? Kupując nawozy, możemy wybierać między produktami mineralnymi wytworzonymi drogą reakcji chemicznych lub wydobytymi metodami górniczymi, a nawozami organicznymi w rodzaju guana, które składają się z surowców roślinnych lub zwierzęcych. Postawiliśmy na naturalne nawozy i środki ochrony roślin, na niezawodną gnojówkę z pokrzyw, na ogrodzie znany jestem z wyciągu i gnojówki z tej niepozornej rośliny. Chociaż niepozorna, dla ekoogrodu jest prawdziwym dobrodziejstwem. Zielony nawóz odżywia, chroni i leczy rośliny, ale również poprawia jakość gleby. Fakt jest taki, gdy taką gnojówkę przyrządzamy – nos zatykamy! Już samo wysypanie rozdrobnionych liści pokrzyw do dołów przed sadzeniem roślin, zapewnia roślinom cennych minerałów, witamin i kwasów organicznych, jest anty grzybową tarczą ochronną. Wieloletnie doświadczenie, pozwala stwierdzić, że substancja ta stymuluje wzrost niektórych gatunków ziół i sałaty. Podlewanie roślin gnojówką sprawia, że stają się o wiele mniej wrażliwe na choroby i ataki szkodników. Wykazuje pomocnicze działanie grzybobójcze i owadobójcze w przypadku oprysków przeciw mszycom, mącznikowi.

                                                  

 Jak przygotowuję zielony eliksir: potrzebuję dużego wiadra lub plastikowej beczki, deszczówka i ok 1 kilograma świeżych pędów pokrzyw, ściętych przed kwitnieniem, tak aby do gleby nie dostały się nasiona. Przez około 2 do 3 tygodni należy codziennie mieszać fermentującą gnojówkę, by substancja była dobrze napowietrzona. Gdy z powierzchni znikną bąbelki piany, to znak, że zielony eliksir jest gotowy do rozcieńczenia i użycia.

                                                                  

 Identyczną gnojówkę przygotować można z innych akurat rosnących w ogrodzie chwastów, ziół, np. oset, mniszek, żywokost, mięta, rumianek, krwawnik. Można stosować je zarówno pojedynczo, jak i kilka gatunków jednocześnie. Część chwastów, które wysiały się, groszek łąkowy, wyka, koniczyna, łubin, ich korzenie wyposażone są w brodawki, które pobierają azot z powietrza, tak więc rośliny te są cennym źródłem tego pierwiastka, który wzbogaca glebę w ogrodzie. Na naszej działce skupiamy się na profilaktyce, każda praca związana z pielęgnacją ogrodu powoduje uodpornienie roślin.

Miłą rozmowę z działkowce, który zawsze służy pomocą, radą, ale również chętnie dzieli się swoimi plonami z sąsiadami, przeprowadziła Prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” Małgorzata Jasińska.

 

Tekst :Małgorzata Jasińska – Krajowy SSI

Foto: Dominika Wiączek Ogrodowy Instruktor SSI oraz Weronika Jasińska

 

  

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.