Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

ZARAZA ZIEMNIACZANA NA POMIDORACH - 08.07.2020

Zazwyczaj w czerwcu pojawiają się pierwsze objawy: drobne brązowe plamy na liściach i łodygach, na których z czasem pojawia się biały nalot. Plamy dosyć szybko powiększają się i bez naszej pomocy grzyb może szybko zainfekować całą roślinę. Najbardziej narażone na chorobę są wrażliwe odmiany pomidora oraz rośliny rosnące w znacznym zagęszczeniu, szczególnie blisko ziemniaków.

 
Wilgotne powietrze, chłodne noce i ciepłe dnie również sprzyjają rozwojowi tej choroby. Gdy tylko zauważymy pierwsze objawy, trzeba działać szybko. W takim przypadku pierwszy zabieg powinien być chemiczny – najlepiej zastosować Miedzian 50 WP lub Miedzian Extra 350 SC. A potem rośliny obserwujemy, żeby w porę opryskać odpowiednim środkiem.
 
Gdy pogoda jest stabilna i na pomidorach nie widać powiększających się plam, wówczas po 10-14 dniach od momentu zabiegu chemicznego możemy zastosować wybrany środek niechemiczny. Pomidory można opryskać wywarem ze skrzypu (1:4) lub wywarem z cebuli, pełnotłustym mlekiem ale nie z kartonu,  3% wodą utlenioną lub drożdżami (1 kostka drożdży rozpuszczona w 10 litrach wody). Takie zabiegi wykonujemy przemiennie, co 10 dni. 
 
Jeśli pogoda jest deszczowa i objawy choroby nasilają się, wówczas należy sięgnąć po środek chemiczny przeznaczony do stosowania przez amatorów:
 
Polyram 70 WG: działa powierzchniowo, stosujemy go zapobiegawczo i w okresach mniejszego zagrożenia chorobowego. 15-18g środka rozpuszczamy w 2-4 litrach wody, co wystarczy na 100m² uprawianych pomidorów lub ziemniaków. Polyram 70 WG można użyć maksymalnie 3 razy w sezonieopryski powtarzamy co 7-10 dni, przemiennie z fungicydami z innych grup.
 
Antracol 70 WG: działa kontaktowo, stosuje się go zapobiegawczo i interwencyjnie.  18g środka rozpuszczamy w 2-4 litrach wody, co wystarczy na 100m² uprawianych pomidorów lub ziemniaków. Antracol 70 WG można użyć maksymalnie 3 razy w sezonie, opryski powtarzamy co 14 dni, przemiennie z fungicydami z innych grup.
 
Miedzian Extra 350 SC: działa powierzchniowo, ma lepszą przyczepność i jest bardziej skuteczny, stosujemy go zapobiegawczo i tylko 2 razy w sezonie. 20-25 ml rozpuszczamy w 7 l wody, co wystarcza na 100m² uprawianych roślin. 
 
Miedzian 50 WP: działa powierzchnio, stosuje się go zapobiegawczego i tylko 2 razy w sezonie. 25g środka rozpuszczamy w 7 l wody, co wystarcza na 100m² uprawianych roślin. 
 
 
 
 
Jadwiga Brzozowska
OP PZD Rzeszów 
 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.