Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Nie tylko iglaki, czyli jakie krzewy wybrać na kwitnące żywopłoty? - 08.07.2020

Najczęściej wybieramy żywopłot z iglaków, jako zieloną barierę, która jednak zawsze wygląda tak samo. Tymczasem żywopłot nie musi być monotonny i złożony tylko z jednego gatunku roślin. Dzięki odpowiedniemu doborowi, żywopłoty mogą być nie tylko zieloną, ale także kwitnącą, w różnych porach roku, ścianą wzdłuż ogrodzenia.

Wciąż najbardziej popularnymi roślinami do nasadzeń w żywopłotach są iglaki np. kolumnowe żywotniki (tuje), które co prawda są zielone cały rok i pozornie wymagają niewiele pielęgnacji, ale mają jednak jedną wadę – zawsze wyglądają podobnie i  z czasem stają się nudne. Często także po kilku latach zaczynają chorować (brązowieć) i w końcowym rozrachunku wymagają o wiele więcej pielęgnacji niż się wydaje (cięcie, nawożenie, opryski).

Bardzo ciekawym rozwiązaniem przy planowaniu nasadzeń w żywopłocie jest wybranie liściastych krzewów kwitnących.  Możemy skomponować jednogatunkowy rząd nasadzeń lub dobrać kilka gatunków, aby żywopłot kwitł  w różnych porach roku – od wiosny do końca lata. Dzięki temu żywopłot będzie „żył” i wciąż zmieniał się w ciągu  całego sezonu. Dobrze dobrane krzewy liściaste potrzebują mniej pielęgnacji niż iglaki (rzadziej chorują). Aby ładnie się zagęszczały i kwitły trzeba je przyciąć po posadzeniu oraz w kilku pierwszych sezonach, ale mimo wszystko uzyskamy z czasem bardzo ciekawą, trochę dziką, kwitnącą barierę przy ogrodzeniu.

Jakie krzewy wybrać na kwitnący żywopłot?

Najlepiej wybierać rośliny, które będą efektowną, funkcjonalną ozdobą i jednocześnie nie będą miały dużych wymagań glebowych, czy klimatycznych. Nie ma sensu sadzić roślin wrażliwych na mróz (np. ketmia syryjska) w rejonach o surowych zimach ponieważ rośliny mogą regularnie wymarzać i przysparzać kłopotu. Nie sadźmy też pięknie kwitnących, ale wymagających  roślin (np. różaneczników, azalii), jeśli nie mamy czasu lub możliwości aby zapewnić im konieczne do rozwoju warunki (stanowisko, pH gleby, nawożenie, ochrona przed chorobami i szkodnikami  itp.).

Pigwowiec (Chaenomeles) nie tylko okazale kwitnie, ale jest też źródłem bogatych w witaminę C owoców, wykorzystywanych do sporządzania soków i  nalewek.

Gdy chcemy stworzyć żywopłot z kilku różnych gatunków roślin, najlepiej wybrać krzewy, które będą kwitły od wiosny do końca lata. Warto pamiętać, że wszystkie kwitnące krzewy najlepiej będą rosły na słonecznym stanowisku. Najlepiej dobierać odmiany o podobnej sile wzrostu lub po prostu tworzyć żywopłot tylko z jednego gatunku.

Tawuła Van Houtte`a (Spiraea vanhouttei) w czasie kwitnienia

Wczesną wiosną na bezlistnych jeszcze pędach kwitną forsycje oraz pigwowce, które świetnie nadają się na żywopłoty. Wiosną kwitną także migdałki trójklapowe, porzeczki krwiste lub tawuły.

Godne polecenia są między innymi:

 • Forsycja pośrednia (Forsythia intermedia) „Goldzauber” – 2–3 m wysokości, żółte kwiaty,
 • Pigwowiec pośredni (Chaenomeles superba) „Pink Lady” – 1,5 m wysokości, ciemno różowe kwiaty,
 • Porzeczka krwista (Ribes sanguineum) – czerwone kwiaty zebrane w grona, 1,5–2 m wysokości,
 • Tawuła norweska (Spiraea cinerea) „Grefsheim” – liczne, białe kwiaty, wysokość do 2 m

Jedna z odmian krzewuszki cudownej (Weigela florida)

 

Nieco później (pod koniec wiosny oraz latem) kwitną inne krzewy, które możemy zastosować na żywopłoty np.:

 • Jaśminowce (Philadelphus) w odmianach – pachnące białe kwiaty, wysokość od 1–3 m,
 • Żylistki (Deutzia) – białe kwiaty, wysokość (zależnie od odmiany) 1–3 m,
 • Bzy lilaki (Syringa vulgaris) – na wyższe szpalery, pachnące kwiaty w różnych kolorach,
 • Tawuła Van Houtte`a (Spiraea vanhouttei) – bardzo odporny krzew, białe kwiaty, wysokość do 2–3 m,
 • Krzewuszka cudowna (Weigela florida) „Bristol Ruby”, „Eva Rathke”, „Red Prince” – różowe lub czerwone, dzwonkowate kwiaty, wysokość (zależnie od odmiany) od 1–2,5 m. Odmiana „Alexandra” ma dodatkowo efektowne bordowo zielone liście.
 • Kalina koralowa (Viburnum opulus) „Roseum” – dorasta do 4 m wysokości, białe kwiaty zebrane są w efektownych kulistych kwiatostanach, jesienią czerwone, kuliste owoce („korale”).
 • Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) – dorastający do 2m krzew o żółtych kwiatach (istnieją także odmiany o kwiatach białych, różowych i w odcieniach czerwieni).

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa)

Pamiętajmy, iż na terenie ROD wszystkie gatunki i odmiany krzewów żywopłotowych, które osiągają docelowo wysokość przekraczającą 1 m muszą być przycinane, aby były zgodne z zapisami regulaminu ROD. Wyjątkiem są działki będące granicą ogrodu, gdzie żywopłot może być wyższy – do 2 m.

 

Maciej Aleksandrowicz

OZ Mazowiecki PZD

zdjęcia: pixabay.com

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.