




Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Najczęściej wybieramy żywopłot z iglaków, jako zieloną barierę, która jednak zawsze wygląda tak samo. Tymczasem żywopłot nie musi być monotonny i złożony tylko z jednego gatunku roślin. Dzięki odpowiedniemu doborowi, żywopłoty mogą być nie tylko zieloną, ale także kwitnącą, w różnych porach roku, ścianą wzdłuż ogrodzenia.
Wciąż najbardziej popularnymi roślinami do nasadzeń w żywopłotach są iglaki np. kolumnowe żywotniki (tuje), które co prawda są zielone cały rok i pozornie wymagają niewiele pielęgnacji, ale mają jednak jedną wadę – zawsze wyglądają podobnie i z czasem stają się nudne. Często także po kilku latach zaczynają chorować (brązowieć) i w końcowym rozrachunku wymagają o wiele więcej pielęgnacji niż się wydaje (cięcie, nawożenie, opryski).
Bardzo ciekawym rozwiązaniem przy planowaniu nasadzeń w żywopłocie jest wybranie liściastych krzewów kwitnących. Możemy skomponować jednogatunkowy rząd nasadzeń lub dobrać kilka gatunków, aby żywopłot kwitł w różnych porach roku – od wiosny do końca lata. Dzięki temu żywopłot będzie „żył” i wciąż zmieniał się w ciągu całego sezonu. Dobrze dobrane krzewy liściaste potrzebują mniej pielęgnacji niż iglaki (rzadziej chorują). Aby ładnie się zagęszczały i kwitły trzeba je przyciąć po posadzeniu oraz w kilku pierwszych sezonach, ale mimo wszystko uzyskamy z czasem bardzo ciekawą, trochę dziką, kwitnącą barierę przy ogrodzeniu.
Jakie krzewy wybrać na kwitnący żywopłot?
Najlepiej wybierać rośliny, które będą efektowną, funkcjonalną ozdobą i jednocześnie nie będą miały dużych wymagań glebowych, czy klimatycznych. Nie ma sensu sadzić roślin wrażliwych na mróz (np. ketmia syryjska) w rejonach o surowych zimach ponieważ rośliny mogą regularnie wymarzać i przysparzać kłopotu. Nie sadźmy też pięknie kwitnących, ale wymagających roślin (np. różaneczników, azalii), jeśli nie mamy czasu lub możliwości aby zapewnić im konieczne do rozwoju warunki (stanowisko, pH gleby, nawożenie, ochrona przed chorobami i szkodnikami itp.).
Gdy chcemy stworzyć żywopłot z kilku różnych gatunków roślin, najlepiej wybrać krzewy, które będą kwitły od wiosny do końca lata. Warto pamiętać, że wszystkie kwitnące krzewy najlepiej będą rosły na słonecznym stanowisku. Najlepiej dobierać odmiany o podobnej sile wzrostu lub po prostu tworzyć żywopłot tylko z jednego gatunku.
Wczesną wiosną na bezlistnych jeszcze pędach kwitną forsycje oraz pigwowce, które świetnie nadają się na żywopłoty. Wiosną kwitną także migdałki trójklapowe, porzeczki krwiste lub tawuły.
Godne polecenia są między innymi:
Nieco później (pod koniec wiosny oraz latem) kwitną inne krzewy, które możemy zastosować na żywopłoty np.:
Maciej Aleksandrowicz
OZ Mazowiecki PZD
Copyright © 2025 Polski Związek Działkowców All rights reserved.