Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Mech na trawniku, co dalej. - 23.06.2020

Mech pojawia się na trawniku gdy trawa jest osłabiona i niewłaściwie pielęgnowana – najczęściej wtedy gdy ziemia jest ciężka i zbita, na trawniku gromadzi się filc oraz gdy trawnik rośnie w cieniu.

Dlaczego mech pojawia się na trawniku?

Mchy należą do tzw. roślin pionierskich potrafiących zasiedlić prawie każde środowisko. To uporczywe chwasty trudne do zwalczenia. W naszych ogrodach możemy je zauważyć na betonowych i kamiennych podjazdach, na doniczkach, a nawet na trawniku. Doskonale rosną pośród źdźbeł, tym lepiej im słabsze są trawy.

Mchy mogą pojawić się na trawniku jeśli spełniony jest przynajmniej jeden z poniższych czynników:

  • kwaśne pH gleby - niewłaściwe dla trawnika
  • ciężka i zbita gleba
  • nadmierne zacienienie trawy
  • nadmierna wilgotność murawy
  • nadmierne nawożenie lub jego brak
  • zbyt rzadki trawnik (gołe place)
  • nadmierne zbicie darni i obecność filcu
  • osłabienie trawnika po przebytych chorobach lub przemarznięciu

  Sposoby na mech - jak zwalczać mech na trawniku?

Niestety jest to bardzo trudne, czasochłonne, pracochłonne i wymaga zastosowania kilku metod jednocześnie. Poniżej omówiono sposoby postępowania.

                              Chemiczne zwalczanie mchu - opryskiwanie mchu środkami ochrony roślin

Jeżeli trawnik jest mocno przerośnięty mchem walkę z nim rozpoczynamy od oprysku chemicznymi środkami ochrony roślin zwalczającymi mech. Preparaty te (np. Compo Antymech do Trawników GR, Mogeton 25 WP, Floranid Antymech 09GR, Floranid Quattro GR) są zwykle bardzo skuteczne, jednak nie dają długotrwałych efektów. Zabiegi opryskiwania trzeba systematycznie powtarzać (zwykle co kilka tygodni), gdyż mchy szybko odrastają, dlatego też ochronę chemiczną trzeba połączyć z zabiegami agrotechnicznymi i - opisanymi w dalszej części wykładu - metodami zapobiegania.

Zanim przystąpimy do opryskiwania musimy krótko skosić trawnik, aby umożliwić dotarcie cieczy roboczej do mchu. Opryskiwanie środkiem przeciwko mchom wykonujemy zwykłym opryskiwaczem, tak samo jak w przypadku innych herbicydów. Preparaty najlepiej stosować od wczesnej wiosny, kiedy to mech rośnie najszybciej. Szczegółowe dawki, terminy stosowania oraz informacje o przygotowaniu cieszy roboczej i zasadach bezpieczeństwa znajdują się na etykiecie – instrukcji stosowania dołączonej do opakowania środków ochrony roślin.

                                                        Prawidłowe nawożenie trawnika

Tylko regularnie nawożony trawnik będzie żywo-zielony i zdrowy. Na "zdrowej murawie" rzadko kiedy pojawia się mech, gdyż „nie ma dla niego miejsca”.                        O zasilaniu gleby pod trawnikiem nie wolno zapominać! Nawożenie trawnika powinno być poprzedzone analizą gleby (jej składu oraz odczynu). Tylko wtedy będziemy wiedzieli jakich nawozów użyć oraz w jakich dawkach.

 

Stosowanie nawozów „na oko” może doprowadzić do przenawożenia lub wyjałowienia gleby - niedostatecznego poziomu pierwiastków w glebie. Najlepiej stosować granulowane nawozy mineralne o przedłożonym działaniu (substancje pokarmowe uwalniają się z granulek nawet przez ponad 3 miesiące).

                                                       Nawozy typu antymech "zwalczające mech"

W ostatnich latach na rynku pojawiły się nawozy o nazwie anty mech, stop mech (i inne podobne). Produkowane są przez wielu producentów (Agrecol, Biopon, Pokon, Substral i innych) jednak wszystkie mają jedną cechę wspólną – zawierają siarczan żelaza – substancję ograniczającą wzrost mchu. Najlepiej stosować je wiosną lub jesienią, posypując dawką lub opryskując trawnik wodną zawiesiną (szczegółowe dawki oraz terminy podane są na opakowaniach produktów).

Zastosowanie tych nawozów powoduje, że mech obumiera, co poznajemy po jego ciemnym kolorze – staje się prawie czarny. Taki mech należy, po upływie 2 tygodni, usunąć z trawnika przez dokładne jego wygrabienie.

 W razie potrzeby zabieg ten należy powtórzyć.

Należy pamiętać, że siarczan żelaza ma właściwości zakwaszające (dobry nawóz dla rododendronów i azalii). Powoduje to konieczność zwiększenia nawożenia trawnika wapnem.

Stosując oprysk siarczanem żelaza należy pamiętać o tym, że na betonie (płytki chodnikowe) powoduje ciemne plamy bardzo trudne do usunięcia.

     

Niewłaściwa gleba dla traw – idealna gleba dla mchu

Mech rzadko kiedy pojawia się na podłożu piaszczystym, suchym i przepuszczalny,. Występuje najczęściej na ziemi ciężkiej, zbitej i nadmiernie wilgotnej - pozbawionej dobrego drenażu.

Na ciężkiej ziemi trawy rosną słabo, gdyż ich korzenie nie mogą swobodnie przenikać w głąb podłoża. Mchy nie mają korzeni, przytwierdzają się do podłoża za pomocą krótkich chwytników (ryzoidów), poza tym w sprzyjających warunkach rosną szybciej od trawy.

Ponadto na ciężkiej i zbitej glebie trawy mają utrudnione pobieranie wody w czasie suszy, a po nadmiernych opadach gniją w stojącej wodzie. Jest jednak na to sposób.

Aby rozluźnić gliniastą glebę należy przeprowadzić zabieg aeracji piaskowania. Na małych powierzchniach można nakłuwać darń widłami.

Trawa najlepiej rośnie w glebie o pH 6,0-6,5, mchu wolą podłoże nieco bardziej kwaśne – ok 5,5. Jeśli na naszym trawniku pojawia się mech warto wtedy zbadać odczyt podłoża. Jeśli będzie zbyt niskie należy zastosować nawóz zawierający wapń – t.j. wykonać wapnowanie czyli odkwaszanie gleby.

                                                                    Ciemno i mokro – to lubi mech!

Mchy słabo rosną w czasie suszy, za to w wilgotnym środowisku ich rozwój nabiera tempa, dlatego też trawnik powinniśmy podlewać rzadko a obficie, a nie często i w małych ilościach. Dzięki temu woda wniknie do głębszych warstw podłoża, z których będzie mogła być wykorzystana przez trawy, a d której krótkie ryzoidy mchów nie będą miały dostępu. Podobnie ma to się do nasłonecznienia – w pełnym słońcu mchy szybko przesychają, a w cieniu  rosną doskonale.

W cieniu najlepiej zakładać trawnik z mieszanek nasion traw odpornych na zacienienie. Jeśli trawnik będzie słabo rósł w cieniu warto przemyśleć czy nie lepiej zupełnie zrezygnować z trawy i posadzić rośliny okrywowe.

Warto pamiętać, że w warunkach nadmiernego zacienienia i wilgotności trawnik często bywa porażany przez choroby.

                                                                      Słaba trawa = silny mech

Mech szybko się regeneruje i potrafi przetrwać zimę lepiej niż trawa. Poza tym doskonale się rozwija na wiosnę i szybko zarasta obszar na którym rośnie osłabiona trawa (porażona chorobami lub przemarznięta).

Jeśli nasz trawnik jest zaniedbany to szybko pojawi się na nim mech. Sprzyja temu obecność filcu – czyli zeschniętych, obumarłych źdźbeł trawy tworzących na powierzchni gleby gęstą i zbitą strukturę. Utrudnia ona dostęp do gleby powietrza, wody i nawozów. W związku z tym sfilcowana trawa jest osłabiona. Dlatego też niezbędne jest regularne usuwanie filcu poprzez wertykulację (nawet kilkukrotne w roku) oraz krótkie i regularne koszenie trawnika  a skoszoną trawę należy usuwać na kompostownik – najlepiej termiczny. Warto tutaj dodać, że przy występowaniu mchu na trawniku powinniśmy zrezygnować z mulczowaniu skoszonej trawy, albowiem zabieg ten może powodować powstanie sprzyjających warunków dla rozwoju mchu.

Podsumowanie:

Zasadą prawidłowego utrzymania trawnika jest regularna jego uprawa. Ważne jest aby zadbać o stworzenie właściwych warunków dla rozwoju murawy, które odbywać się powinno przez systematyczne koszenie trawy, wertykulację trawnika, szczególnie na początku okresu wegetacyjnego, aerację (napowietrzanie) oraz nawożenie.

Trawnik rosnący na glebie zwięzłej wymaga znacznie częstszego napowietrzania oraz mniejszych dawek nawozów, niż rosnący na glebach piaszczystych, gdzie ograniczamy zabiegi aeracji ale zwiększamy częstotliwość nawożenia i odkwaszania.

Opracował:

Instruktor ds. ogrodnictwa Grzegorz Rutkowski                  

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.