Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

W CZERWCU NA DZIAŁKACH PODZIWIAMY KWITNĄCE PIWONIE - 23.06.2020

Jednym z gatunków roślin chętnie sadzonych i lubianych na działkach w ROD są piwonie. Najpopularniejsze są odmiany piwonii chińskiej i to one właśnie kwitną w czerwcu. Nieliczni  działkowcy uprawiają też piwonie krzewiaste, które kwitną już w maju, ale są dość wymagające  w zakresie uprawy i samego stanowiska. Przy większości odmian musimy też dodatkowo pamiętać o okryciu ich na okres zimy. Prace te odwdzięczają się efektem w postaci pięknych kwiatów o imponującej wielkości.

Kolejną z grupy piwonii spotykanych na działkach są odmiany z gatunku piwonii lekarskiej, zakwitającej pod koniec maja i często potocznie nazywaną piwonią majówki (ze względu na termin zakwitania). Najbardziej znana jest tu Rubra Plena o pełnych czerwonych kwiatach, ale spotyka się także odmiany o kwiatach pełnych różowych i białych. Gatunki te chętnie wstawiane są do wazonów, choć stoją w nich stosunkowo krótko (około 4 dni). Szybko się rozsypują – opadają im płatki. Kwiaty piwonii chińskiej trzymają się z kolei w wazonie około tygodnia i pięknie zdobią wnętrza – dlatego też trudno na działkach znaleźć okazy kwitnące w pełni, ze wszystkimi kwiatami, gdyż działkowcy ścinają ich pąki, zabierają do swych mieszkań lub dzielą się nimi z sąsiadami.

Obecnie w uprawach działkowych pojawiają się odmiany krzyżówek piwonii krzewiastej z piwoniami bylinowymi – mają one kwiaty o bardzo dużej średnicy, niektóre ponad 20 cm. Charakteryzują się   wzbogaconą kolorystyką, zwłaszcza w zakresie różnych odcieni żółci. Dawniej na działkach najbardziej cenione były piwonie o kwiatach pełnych – obecnie sadzone są też odmiany o kwiatach z jednym okółkiem płatków lub półpełne.

Piwonie sadzone są chętnie przez działkowców także z innego powodu, mogą one bowiem rosnąć na jednym miejscu ponad 20 lat. W zasadzie nie wymagają żadnej ochrony przeciw chorobom i szkodnikom. Należy tylko zadbać o ich nawożenie – są bardzo wdzięczne za nawozy organiczne, zwłaszcza obornik oraz podlewanie w okresie suszy, szczególnie w czasie tworzenia pąków kwiatowych i kwitnienia.

Wybór odmian piwonii jest bardzo bogaty i każdy chętny znajdzie taką, która go zainteresuje, oczaruje.

Przy takim szerokim wyborze i tylu zaletach, w tym zwłaszcza za ich urok i imponujące wielkością kwiaty, warto mieć te rośliny na swojej działce, by móc podziwiać ich piękno.

Na koniec warto wskazać, że dobrym rozwiązaniem jest wysadzenie różnych odmian piwonii chińskiej wzdłuż ogrodzenia – ładnie się prezentują i przechodzący alejką działkowcy oraz osoby zwiedzające mogą podziwiać piękno tych wyjątkowych kwiatów.

Edward Galus

Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD

w Kielcach

  

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.