Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

Monitoring w ROD im. Mikołaja z Ryńska w Grudziądzu - 19.06.2020

W wielu ogrodach pojawiają się tabliczki „OBIEKT MONITOROWANY”, nie tylko duże ogrody decydują się na wprowadzenie kamer na teren ogrodu. W jednych ogrodach kamery umieszczane są przy bramach wjazdowych, w innych skierowane są tak by obejmowały również kontenery na śmieci, bądź na teren przy świetlicy ogrodowej. W ogrodach, w których wprowadzono monitoring wizyjny jest mniej przypadków kradzieży, aktów wandalizmu, eliminowane są problemy z segregowaniem i wyrzucaniem śmieci. To zasługa dobrej jakości sprzętu, który w razie potrzeby będzie doskonałym dowodem w ewentualnej sprawie sądowej. Dobrze dobrany jest nie tylko materiałem dla ewentualnych spraw sądowych, ale też dobrym zabezpieczeniem. Dlatego, warto wybierając firmę montującą system monitoringu wizyjnego, sprawdzić jej rekomendacje oraz poprosić o listę firm czy też ogrodów, w których montowali podobne systemy.

Ogrody działkowe zmieniają się, priorytetem zarządów jest dbanie o bezpieczeństwo zarówno działkowców jak i mienia ogrodowego. Taki właśnie cel przyświecał Zarządowi Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Mikołaja z Ryńska” w Grudziądzu, który działając zgodnie z zapisami Otwartego Programu Bezpieczeństwa w ROD, przyjętego przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców w 2018 roku, zainstalował monitoring, a dokładnie 3 kamery. Jedna z kamer skierowana jest na bramę wjazdową, druga na plac przy świetlicy obejmując swym zasięgiem pojemniki na odpady, a trzecia na drugą bramę oraz furtkę.

Posiadanie na terenie ogrodu kamer działa prewencyjnie, odstrasza nieproszonych gości przed wtargnięciem na teren ogrodu. Największym atutem posiadania monitoringu, jest fakt, iż zamontowane kamery umożliwiają całodobową obserwację otoczenia oraz rejestrację zachodzących wydarzeń, które mogłyby umknąć oku nawet najbardziej doświadczonego i wnikliwego obserwatora. Potencjalni wandale nie zawsze zdają sobie sprawę, że każdy ich ruch i działania są nagrywane i prędzej czy później zostaną przyłapani na tzw ”gorącym uczynku”. Dzięki zamontowaniu monitoringu, działkowcy będą czuć się bezpieczniej, a ich majątek jest zabezpieczony. Koszt montażu kamer i rejestratora pokryty został ze środków zgromadzonych na Funduszu Rozwoju.

Małgorzata Jasińska – Krajowy Instruktor SSI

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio