Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Jak zatrzymać wodę w ogrodzie? - 19.06.2020

Każdy szczęśliwy posiadacz działki wie, jak wielkie znaczenie w ogrodzie ma woda. 

Jest jednym z podstawowych elementów przyrody, decydującym o istnieniu życia na Ziemi. Jest niezastąpiona w życiu i gospodarce człowieka.

Ale co zrobić kiedy nie ma możliwości dostarczenia jej do działki siecią wodociągową ?

„Deszczówka" jest miękka, nie ma w niej magnezu i potasu, nie zawiera również chloru, który dominuje w wodzie z kranu. Rośliny doniczkowe oraz ogrodowe lepiej ją przyswajają.

W okręgu sudeckim u podnóża gór Kruczych w województwie dolnośląskim położony jest piękny 40 ha Rodzinny Ogród Działkowy im „Różanka”. Ogród powstał w latach 60  i liczy 900 działek. Pomimo, że ogród jest zasilany wodą  ze studni głębinowej na wzgórzu to niemalże na każdej działce działkowcy mają zbiorniki na wodę deszczową.

Od dwóch lat prezesem ogrodu jest Pan Kazimierz Madej, z wykształcenia technik elektryk. Swoją miłość do świata przyrody odziedziczył po rodzicach, gdyż w latach dziecięcych wychowywał się na wsi. Dziś mija 25 lat jak został działkowcem w Polskim Związku Działkowców.

Zmysł techniczny i pomysłowość  Pana Kazimierza widać w każdym zakątku swojej działki. Rozbudowana instalacja deszczowa składa się z 16 beczek, o pojemności 220l. Jest to system beczek, połączonych rurami przelewowymi ,zbierających wodę z nieba. Na altanie umiejscowiony został  również czarny zbiornik, w którym ogrzewana jest woda do mycia rąk. Podobne rozwiązania możemy zauważyć na terenie Izraela i Palestyny oraz innych krajów w basenie Morza Śródziemnego, borykających się z brakiem wody.

W foliowcu pana Kazimierza widać dorodne sadzonki pomidorów, które są podlewane z odwróconych do góry dnem butelek PET. Takie rozwiązane pozwala na miejscowe podlewanie i nawożenie roślin. Warzywa w ten sposób głębiej się korzenią i lepiej się rozwijają. Pan Kazimierz do podlewania roślin robi gnojówkę z pokrzyw, krowiego łajna zbieranego na pobliskich łąkach oraz z drożdży spożywczych.

Jednym z pierwszych i bardzo ciekawych wprowadzonych przez zarząd ogrodu Różanka jest zbiorczy kompostownik, położony na terenie Domu Działkowca. Każdy z działkowców, który nie ma jeszcze kompostownika lub już nie ma miejsca do składowania opadów z działki może zdeponować je w tym miejscu a na przyszły rok z pewnością odbierze przerobiony kompost.

W dobie kryzysu klimatycznego, deficytu wody te ciekawe rozwiązanie jakie zauważyliśmy na terenie ROD Różanka w Kamiennej są godnymi polecenia działaniami w każdym z Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Polsce.

Sabina Przepiórska

OZ PZD Sudecki

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio