Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Działka skąpana w kwiatach- całe życie - 17.06.2020

Działkę nr 43 L w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „1 Maja” w Chełmnie użytkuje Pani Janina Świderska. Pani Janina od zawsze uwielbiała obcować z  przyrodą. Wszelkie rośliny wzbudzały w niej zachwyt już od najmłodszych lat. 40 lat temu postanowiła zostać użytkowniczką działki, aby być blisko natury. W momencie nabycia prawa do użytkowania działki znajdowały się na niej pokrzywy i krzewy czarnej porzeczki. Pierwszą metamorfozą działki było posadzenie na niej m.in. truskawek czy pomidorów. W kolejnym etapie Pani Janina wraz z mężem wydzieliła małą część rekreacyjną z trawnikiem i sporą część, którą zajmują kwiaty.

Właśnie te ostatnie są ogromną pasją użytkowniczki tej działki. Pani Świderska najchętniej obsiałaby nimi powierzchnię całej działki. Spacerując po tym terenie zobaczyć można piękne okazy irysów, piwonii, margaretek czy fiołków. W dalszej części działki znajduje się okazały bez lilak, którego piękny zapach roznosi się po całej działce. Kwiaty są całym życiem Pani Janiny. Każdego dnia rozmawia ona ze swoimi roślinami.

Pani Świderska podczas rozmowy przyznała, że dużą wiedzę czerpie z miesięcznika „działkowiec” oraz „Mój ogródek”. Najbardziej interesują ją artykuły omawiające tematykę kwiatów i roślin ozdobnych, ale podkreśla, że pozostałe teksty o różnej tematyce są równie mocno intersujące.

                W ostatnim czasie użytkownicy działki numer 43 L w ROD „1 Maja” w Chełmnie otrzymali broszurę omawiającą Otwarty program nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin. Po zapoznaniu się z treścią tego programu Państwo Świderscy postanowili wydzielić na swojej działce kwaterę warzywniczą i posadzić w nim gatunki warzyw omawiane w ww. programie.

Na zakończenie rozmowy Pani Janina przyznała, że działka jest dla niej wszystkim, całym życiem. Przyjeżdża na działkę prawie codziennie, zaczynając od lutego, kiedy to promienie słońca podwyższają temperaturę.

 

Rozmowę prowadziła:

mgr Blandyna Łubkowska

starszy instruktor ds. ogrodnictwa Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD

 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio