Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Dzieci w ogrodzie. Zabawa, odpoczynek i własne grządki. - 15.06.2020

Od kilkunastu tygodni na terenach rodzinnych ogrodów działkowych zauważa się coraz więcej młodych działkowców z dziećmi. Porządkują odwiedzane dotąd sporadycznie działki, robią grilla, tworzą kąciki zabaw. Ogrody działkowe ożyły - to efekt pandemii koronawirusa - zamknięcie w mieszkaniach spowodowało poszukiwanie innych możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Gdy konkurencją dla zabaw na świeżym powietrzu są tablety, konsole gier, powinniśmy zainspirować dzieci do wspólnego spędzania czasu w ogrodzie. Ogród to także przestrzeń, która pozwoli na włączenie do zabawy wszystkich członków rodziny. Ogród i zabawa idą ze sobą w parze, a wspólna zabawa ma niebagatelne znaczenie edukacyjne i socjologiczne. Wielu z nas przekonuje się, że nawet niewielka przestrzeń daje swobodę działania, umożliwia wykorzystanie wyobraźni oraz rozwija kreatywność.

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, inne niż wszystkie, co zrobić aby dzieci nie nudziły się w ogrodzie. Rodzice, co roku kombinują jak zorganizować czas pociechom, kiedy szkoły i przedszkola od nich odpoczywają. Opcji jest wiele, ale najfajniej, najtaniej i długodystansowo można sprawiać pociechom frajdę we własnym ogrodzie na działce. Plac zabaw urządzony w ogrodzie to pewność, że nasze dzieci bawią się w bezpiecznym miejscu, a co najważniejsze blisko rodziców. Rodzice, dziadkowie budują wnukom domki na drzewie, stawiają trampoliny, huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice. Niekiedy do zabawy, czy urządzenia własnej grządki wystarczy kilka przedmiotów, które znajdą się w każdym domu lub zebrane zostały podczas spaceru po plaży, czy lesie. Nie potrzebne są drogie zabawki, najważniejsza jest radosna zabawa, a także spędzanie czasu razem. Na naszych działkach powinniśmy dawać dziecku coraz więcej swobody w tworzeniu i realizacji własnych pomysłów. Do przygotowania grządki przeznaczonej dla zaaranżowania przez dzieci , wystarczy kawałek ziemi, kilka prostych, podstawowych narzędzi ogrodniczych oraz nasiona lub sadzonki. Samodzielna uprawa różnych roślin, będzie świetną zabawą oraz okazją do nauki. Przy trudniejszych zadaniach przyda się pomoc rodziców czy dziadków. Własna grządka będzie źródłem dużej satysfakcji, a także treningiem odpowiedzialności, np. jeśli dziecko będzie musiało samo pamiętać o podlewaniu. Jednocześnie nauczy malucha cierpliwości - od czasu posiania lub posadzenia roślin minie kilka miesięcy zanim uda się zabrać plony.

Wspólne chwile przeznaczone na beztroską zabawę to doskonały sposób na zbudowanie więzi, które przetrwają przez całe życie, a interakcje ze starszymi staną się wzorcem prawidłowego budowania relacji w dorosłym życiu. Idąc tym tropem, rozwijamy w dzieciach poczucie wspólnoty, jedności, a wszystko to działa pozytywnie na relacje rodzinne, a także pozwala patrzeć w przyszłość, bo idea ogrodnictwa działkowego , ma szansę trwać i dawać radość przyszłym pokoleniom.

 

 Mgr Małgorzata Jasińska

Krajowy instruktor SSI

       

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio