Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Motywy nabycia działki ? - 10.06.2020

Popyt na działki? Jak to wygląda z perspektywy ROD "PRZY TORZE" w Łodzi.

W 2019 roku w ogrodzie doszło do 6 zmian użytkowników działki. To 5% stanu działek w ogrodzie. Ogród jest położony, mimo że jest to miasto, w atrakcyjnym miejscu. Od północy jeszcze niedawno były pola uprawne. Od wschodu graniczymy z polem uprawnym. Od południa i od zachodu mamy las. Mało to czy dużo?! Otóż z moich obserwacji wynika że to bardzo dużo! Bowiem niewielu chce odstąpić prawo dzierżawy działkowej. W stosunku do ilości wiszących na bramach, na furtce, płocie ogłoszeń: "kupię działkę w tym ogrodzie" jest to mało w stosunku do zapotrzebowań ale dużo w w stosunku do niechęci do odstępowania działki. Te sześć zmian użytkownika działki to sytuacje koniecznościowe. Dotychczasowi użytkownicy odstąpili działki z konieczności życiowych: podeszły wiek - ciężka choroba , nie dająca szans na powrót do sprawności fizycznej; emigracja zarobkowa; śmierć. W tym roku mamy cztery zmiany użytkownika działki. Powody identyczne jak w roku ubiegłym z akcentem na przyczynę" śmierć użytkownika." Jakie są motywy kupowanie działki?. Zapytaliśmy o to nowych działkowiczów.

Pierwszym motywem jest posiadanie działki w pobliżu miejsca zamieszkania. Nasz ogród zlokalizowany jest pięćset metrów w linii prostej od osiedla "Widzew-Wschód". Drogą jest dalej z uwagi na zamknięcia przejścia przez tory kolejowe i zamknięcie przejazdu przez tory na ul. Widzewskiej. Na działkę można pieszo dojść z najdalszego zakątka osiedla w dwadzieścia minut. Wielu z posiadających działkę z tego osiedla traktuje to jak spacer poobiedni. Często jest to trasa spaceru z pieskiem.

Drugim motywem jest chęć posiadania miejsca do spędzania czasu wraz dziećmi. Okazuje się że osiedlowe place zabaw nie spełniają oczekiwań mieszkańców. Brakuje na nich baseników. Nowi działkowicze posiadający dzieci, pierwsze w co wyposażają działkę to basen. Na placach osiedlowych nie wypada przebywać w stroju plażowym. Na działce można rozłożyć  leżak, zawiesić hamak, rozłożyć łóżko. Leżąc jak w tekście piosenki,"pod gruszą" można obserwować bawiące się dzieci. Na uliczkach osiedlowych niebezpiecznie jest jeżdzić rowerem, ze względu na duży ruch samochodowy. Rodzice których dzieci udają się na przejażdżkę rowerową po osiedlu są pełni trwogi o ich bezpieczeństwo . Na alejach ogrodowych tej obawy nie ma. Na działce można zanurzyć się w zieleni drzew, krzewów. Można napawać się zapachem kwiatów. Jeśli się nie ma własnych to zapachy przychodzą od sąsiadów. Na osiedlu nie można rozpalić grilla! Na działce jak najbardziej. Na działce można aktywnie spędzić czas: przy modernizacji domku, układaniu chodnika, zakładaniu trawnika, urządzaniu oczka wodnego, skalniaka, pieleniu grządek, koszeniu trawnika i wielu innych pożytecznych zajęciach. To dla aktywnych. A dla leniwych? Można poleżeć na leżaku, łóżku, na kocu itp. Działka ma ofertę również dla osób starszych. Obserwuję idąc i wracając ze swojej działki starszą Panią, która nabyła prawo do działki w 2018 roku. Ta Pani przebywa na działce od wczesnego przedpołudnia do wieczora. Widzę ją ciągle zajętą. Preferuje kwiaty. Wiosną, latem działka pokryta jest kwietnym dywanem. Działka zaspakaja także potrzeby lubiących przesiadywać z książka na tarasie. Mój sąsiad siedząc w wygodnym wyściełanym fotelu zajmuje się rozwiązywaniem krzyżówek. W tym czasie jego żona godzinami przesiaduje na warzywniku. Z przysłowiową świeczką szukać chwastu, tak jest wyplewiona. Można też pogawędzić z sąsiadem, sąsiadką. Modne stały się biwaki młodych na działce. Już w piątek można zaobserwować młodych idących na działkę z śpiworami, matami, namiotami, całym wyposażeniem biwakowym. To tylko przykłady motywacji do posiadania działki w naszym ogrodzie. Jest ich pewnie tyle ile działkowiczów. Niemniej niektóre są wspólne dla wielu.

Jestem przekonany że nie jest to boom okresowy. Potrzeba bliskości z naturą, bez potrzeby jechania za miasto nie jest sezonowa. To naturalna potrzeba większości ludzi.

 

Łódź,10.06.2020 r.

 

Antoni Gieczewski

Prezes ROD „Przy Torze” w Łodzi

Członek OZ Łódzki

 

                                                                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.