Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Kwietne łąki- remedium na suszę i pomoc dla pszczół i zapylaczy - 10.06.2020

Gospodarować w ogrodzie z rozwagą to znaczy, że nie tylko dla siebie, ale również dla dobra przyrody. Urządzenie ogrodu w zgodzie z naturą, to kwestia nastawienia i mentalności, nie każdy zakątek ogrodu musi być pedantycznie wysprzątany i wykoszony. Polski Związek Działkowców w trosce o bezpieczną przyszłość naszych dzieci, wnuków, a także  naszych ogrodów opracował i wdraża „Otwarty Program Klimatyczny”. Musimy zaangażować się i pomóc przyrodzie. Chcesz pomóc, ale nie wiesz od czego zacząć? Zacznijmy naszą drogę od małych kroczków. Pierwszym z nich niech będzie otoczenie opieką i pomocą pszczół. W tym celu wysiewajmy łąki kwiatowe- w naturalnym krajobrazie widujemy je coraz rzadziej, a łąki kwiatowe upiększą i ożywią nasz ogród, dając zarazem schronienie i pożywienie dla owadów zapylających.

Spacerując po Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Niezapominajka” w Grudziądzu, na kilku działkach zauważyłam łąki kwietne, które pozwoliły mi wrócić do czasów kiedy wakacje spędzałam u dziadków na wsi. Zaczęłam szukać informacji o zaletach założenia własnej łąki kwietnej. Bardzo ważny powód wiąże się nie tyle z ochroną przyrody i owadów, ile z miłością do kwiatów i wspomnieniami, bo nie ma nic piękniejszego niż widok łąki pełnej kwiatów.  Przy okazji zrobimy coś dobrego dla pszczół, motyli i mnóstwa innych owadów, dlatego to przedsięwzięcie jest jeszcze bardziej ekscytujące.

Jako Zarząd ROD postanowiliśmy na terenie przy świetlicy, stworzyć kwietną łąkę, na istniejącym trawniku, który zostanie można powiedzieć „odchudzony”. Przeprowadzono wertykulację, tak aby powstały puste miejsca, a w luki wsiane zostały nasiona kwietnej łąki oraz rośliny miododajne. W ten sposób powstanie półdziki zakątek będący oazą bioróżnorodności, pojawią się hotele dla owadów. Musimy odwdzięczyć się przyrodzie, bo najważniejszą pracę dla człowieka wykonują pszczoły, które zapylają rośliny, dlatego warto stworzyć przyjazną przestrzeń, sadząc rośliny miododajne. 

 

Mgr Małgorzata Jasińska – Prezes Zarządu „Niezapominajka” w Grudziądzu.

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.