Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Realizacja programu szkolenia nowych działkowców Okręgu Podlaskiego od 12 maja 2020 r. - 09.06.2020

Po ogłoszeniu na terenie kraju stanu epidemii szkolenie nowych działkowców w formie stacjonarnej stało się niemożliwe. Okręgowy Zarząd Podlaski PZD ma świadomość jak ważną rolę odgrywa to szkolenie w przygotowaniu działkowców do uprawy i zagospodarowywania działki, dlatego zgodnie z wytycznymi Krajowej Rady opracowaliśmy alternatywne metody docierania z wiedzą do działkowców.

 Wykorzystujemy do tego darmowe rozwiązania udostępnione przez firmę Google. Naszym założeniem było opracowanie maksymalnie prostej metody komunikacji tak aby każdy działkowiec, nawet ten który nie ma dostępu do szybkiego internetu lub rzadko korzysta z programów komputerowych mógł skorzystać ze szkolenia.

Instruktor etatowy ds. ogrodnictwa inż. architekt krajobrazu Filip Roman opracował i przygotował nagrania wykładów z zakresu “Prawo w PZD” oraz “Zagospodarowanie i modernizacja działek”. Na podstawie “Otwartego programu oświatowego PZD”, “Otwartego programu klimatycznego PZD” oraz “Otwartego programu zagospodarowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin” przygotowaliśmy zestaw materiałów tekstowych i prezentacji omawiających pozostałe lekcje z “zakresu podstawowego szkolenia dla nowych działkowców”

Dostęp do wykładów oraz pozostałych materiałów działkowcy otrzymują drogą mailową. Po zapoznaniu się z nimi przystępują do egzaminu sprawdzającego ich wiedzę - również online. 

Na podstawie wyników egzaminu wystawiane jest zaświadczenie o ukończeniu szkolenia które skanem trafia do działkowca oraz zarządu ROD.

 Dzięki przyjętym rozwiązaniom zauważyliśmy wzrost liczby przeszkolonych osób. Do szkolenia przystępują nawet działkowcy, którzy nabyli prawo do użytkowania działki w roku 2018! a nie skorzystali do tej pory ze szkolenia stacjonarnego. 

W tej chwili mamy blisko 100 kursantów i liczba ta rośnie z dnia na dzień.

 Wiele osób chwali możliwość podjęcia szkolenia w takiej formie, zwłaszcza osoby pracujące na zmiany, oraz te które mieszkają daleko od ośrodków szkoleniowych. Działkowiec może sam zadecydować o jakiej godzinie przystąpi do nauki oraz jaką porcję materiału jest w stanie przyswoić jednorazowo. Egzamin zaś skłania do powtórki i utrwala zdobytą wiedzę.

 Nowi działkowcy, którzy nie mają dostępu do internetu, będą mogli oczywiście skorzystać ze szkolenia stacjonarnego kiedy tylko zakończy się ogłoszony stan epidemii. 

 

Filip Roman                                
instruktor ds. ogrodnictwa


Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio