Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Otwarty Program Klimatyczny 2020 – działkowe sposoby na ochronę klimatu - 09.06.2020

Tym razem redaktorzy Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD gościli z cyklem reportaży „Rozmowy z działkowcami” w ROD „Pionier” w Rypinie na działce numer 63, którą użytkuje Pani Alicja Chojnacka. Na działce Pani Alicji widać wiele pracy włożonej w prawidłowe zagospodarowanie działki. Użytkowniczka działki jest miłośnikiem pracy na działce, z tej pasji narodziła się myśl, aby zostać działkowcem.

Pani Chojnacka przyznaje, że obecnie jej działka ma charakter uprawowy połączony z miejscem na wypoczynek. W celu uzyskania obfitych plonów użytkowniczka działki nr 63 wykorzystuje kilka rozwiązań szerzej opisywanych w Otwartym Programie Klimatycznym przyjętym uchwałą nr 57/2020 Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców.

Jednym z elementów opisywanych w ww. Programie jest ochrona zasobów wodnych i przeciwdziałanie suszy. Realizując zapisy Programu Klimatycznego na działce Pani Chojnackiej można zobaczyć duży zbiornik przeznaczony do łapania wody – deszczówki. Wodę taką Pani Alicja wykorzystuje do podlewana rabat.

Kolejnym elementem omawianym w przytoczonym wyżej Programie jest racjonalna gospodarka odpadami. Na działce numer 63 widać kompostownik okazałych rozmiarów.

 Służy on Pani Alicji do kompostowania organicznych odpadów. Utrzymując porządek na swoich rabatach Pani Chojnacka oddziela rośliny, które są przez nią pożądane od tych mniej oczekiwanych. Te drugie trafiają na kompost tworząc organiczną materię wykorzystywaną później jako nawóz na rabatach. Do kompostownika trafia również trawa z niewielkiego trawnika, która wzbogaca powstający kompost.

Działka numer 63 w ROD „Pionier” w Rypinie jest działką, której użytkowniczka Pani Alicja Chojnacka realizuje zapisy Otwartego Programu Klimatycznego przyczyniając się do ochrony naturalnego środowiska.

 

 

Opracowała:

mgr Blandyna Łubkowska

starszy instruktor ds. ogrodnictwa Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio