Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Nastał czas doceniania rzeczy najważniejszych i odpowiedzi na pytanie czy duży może więcej - 09.06.2020

Wybuch pandemii koronawirusa spowodował, że wprowadzone konieczne restrykcje sanitarne wywołały pęd społeczeństwa do natury, jako wartości wyższej konieczności. Jako społeczność znowu zaczęliśmy bardziej doceniać to, co jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się być czymś zwykłym, może i nieistotnym, a nade wszystko niedocenianym.

I tak oto, w trakcie rozprzestrzeniającego się wszem i wobec wirusa wybuchł niespotykany od lat boom na działki, tęsknota do bliższego obcowania z przyrodą, chęć posiadania własnych warzyw i owoców!  Nie ma dnia, by do naszego zarządu ROD nie telefonowały lub pisały zapytania e-mail osoby, najczęściej małżeństwa z małymi dziećmi, zainteresowane chęcią nabycia działki.

W dobie tak ogromnego zainteresowania chęcią posiadania działki ogrodniczej, każda z działek możliwa do nabycia stała się materią na wagę złota!

Rodzinny Ogród Działkowy „Miś” w Rumiankowie zrzeszony w Polskim Związku Działkowców należy do tej kategorii ogrodów, który składa się z sektorów rozproszonych na większym obszarze. Dokładniej rzecz ujmując, dzisiaj składa się z trzech kiedyś odrębnych ogrodów, a mianowicie ROD „Miś”, ROD „Poziomka” i ROD „SKR”.

Okręgowy Zarząd Toruńsko – Włocławski PZD w ubiegłym roku dokonał połączenia tych trzech, ogrodów w jeden, bowiem ROD „Poziomka” i „SKR” były ogrodami o niewielkiej ilości działek, przez co ich kondycja finansowa nie była satysfakcjonująca, a i problemy natury zarządczej przemawiały za koniecznością ich włączenia do większego ogrodu. Dzięki temu połączeniu powstają nowe inwestycje na poszczególnych sektorach ogrodu. Koncepcja łączenia mniejszych ogrodów w większe i silniejsze pod każdym względem wywodzi się wprost z polityki władz Polskiego Związku Działkowców.

Przedstawiając powyższe fakty, chcemy uwiarygodnić, że boom na działki, na obcowanie z naturą nie dotyka jedynie dużych miast, ale także małych miejscowości lub przedmieść większych aglomeracji. Namacalnym dowodem jest właśnie ROD „Miś” gdzie zapadła decyzja, aby zagospodarować nieużytkowany dotychczas teren i utworzyć na nim kilka działek ogrodniczych. Dzięki temu, kolejne  rodziny będą mogły już niebawem rozpocząć swoją przygodę bezpośredniego kontaktu z przyrodą, radości z uprawy warzyw i owoców oraz poznaniem idei ogrodnictwa działkowego, liczącej sobie już ponad 120 lat tradycji, której kontynuatorem jest Polski Związek Działkowców. Stowarzyszenie ogrodowe liczące sobie blisko 40-sto letnią historię ukwieconą wieloma zwycięstwami na wielu płaszczyznach swego działania.

Dokonując zrekapitulowania powyższych wniosków i odpowiadając na pytanie postawione w tytule artykułu należy bezsprzecznie stwierdzić, że mamy obecnie do czynienia z faktycznym powrotem do swoich korzeni. Ponadto, bezdyskusyjnie możemy udowodnić iż większy może więcej.

A to więcej przekłada się zarówno, co do wielkości poszczególnego ogrodu, jego zdolności organizacyjnych i finansowych jak i przynależności do największego i najstarszego Stowarzyszenia ogrodowego, jakim jest Polski Związek Działkowców.

 

Rumiankowo, dnia 05.06.2020 r.

 

Krzysztof Andryszczyk

Prezes Zarządu ROD „Miś”

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio