Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Gosia w ogrodach - 03.06.2020

Niektórzy mogą przecierać oczy ze zdziwienia, widząc ogrody pełne nowatorskich rozwiązań. Dla jednych to pomysł na oszczędność w domowym budżecie, dla innych sentymentalna podróż. Jest wiele wartych pokazania rozwiązań w grudziądzkich ogrodach, dlatego proponuję wirtualny spacer po ogrodach Grudziądza - „Gosia w ogrodach”.

Inspiracją do takiego sposobu prezentacji ogrodów stał się Przyjęty przez Krajowy Zarząd PZD „Otwarty Program Klimatyczny Polskiego Związku Działkowców”, mający na celu podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej. Skierowany jest do wszystkich użytkowników działek, a także osób korzystających z terenów rodzinnych ogrodów działkowych. Kto jak kto, ale działkowcy powinni szczególnie troszczyć się o przyrodę. Przewodnicząca Kolegium Prezesów Grudziądz Północ Małgorzata Jasińska, będąca również Krajowym Instruktorem Społecznej Służby Instruktorskiej, wybrała się na wiosenny spacer po ogrodach.

W 26 ogrodach położonych w Północnej części Grudziądza, napotykamy na działki można powiedzieć, „jak dawniej”- o klasycznym zagospodarowaniu, czyli działki na których prowadzona jest uprawa warzyw, ziół i owoców metodą tradycyjną. Są też działki, na których w sposób nowatorski zagospodarowano użytkową część ogrodu. Podwyższone grządki warzywne i ziołowe, które są bardzo popularne w Wielkiej Brytanii. Gdzie takie podwyższone zagony określa się terminem "raised beds", bardzo ciekawe czy ten sposób upraw warzyw przyjmie się w Polsce? Na takich grządkach można uprawiać warzywa, zioła oraz rośliny ozdobne, wykorzystując zasady uprawy współrzędnej. Niektóre kwiaty i zioła, sadzone wśród warzyw, pomagają odstraszać szkodniki i utrudniać im odnalezienie grządek warzywnych. Można też wykorzystać dobre sąsiedztwo roślin, czyli wzajemny dobroczynny wpływ niektórych gatunków roślin na siebie. Dzięki uprawie na podwyższonych grządkach niewielki ogródek, w którym brakowało miejsca na wydzielenie części ozdobnej i użytkowej, może pełnić te obie funkcje jednocześnie. Podwyższone grządki nie tylko wyglądają bardzo estetycznie ale i ułatwiają pielęgnację roślin. Przede wszystkim nie trzeba się schylać tak nisko podczas pielenia i wykonywania innych prac pielęgnacyjnych.

Sposobem na zmniejszenie zużycia energii z tradycyjnych źródeł, są lampy LED, zasilane światłem słonecznym. Na terenie jednego z ogrodów na wszystkich alejach ogrodowych zamontowano lampy solarne LED, oświetlające aleje ogrodowe. Zamontowane lampy, nie wymagają podłączenia do prądu, dlatego można zainstalować je w dowolnym miejscu. Tego rodzaju lampy świecą dzięki układowi ogniw fotowoltaicznych. Wyróżnia je długi okres użytkowania, który wynosi nawet 100 000 godzin, co przekłada się na 20 lat pracy.

Konieczność oszczędnego gospodarowania wodą, to kolejny pozytywny aspekt wprowadzonego Uchwałą nr 91/2020 z dnia 21 kwietnia 2020 Otwartego Programu Klimatycznego PZD. Zużycie wody do pielęgnacji upraw, terenów zielonych stanowi dla działkowca duży koszt. Panująca susza, bezśnieżne zimy oraz wzrost temperatury powietrza, powoduje, że zużycie wód podziemnych wzrosło. Wielu działkowców rozumiejąc powagę tematu , postanowiło zamontować zbiorniki do zbierania wody deszczowej. Dzięki systemom deszczowym , przechwycona woda z dachu, trafia do specjalnie przygotowanego pojemnika. Zebrana woda deszczowa, wykorzystana zostanie do podlewania upraw. Pomysłowość działkowców, sprawiła, że pojemniki są niewidoczne, wkomponowane w roślinność, a wszystko ma na celu wydłużenie czasu obiegu wody oraz jej zmagazynowanie do wykorzystania w okresie niedoborów.

Ściółkowanie to podstawa ekoogrodu, a także metoda okrywania gleby. Ściółką może być rozdrobniona lub gruba kora, głównie dla roślin kwasolubnych, ziemia kompostowa, rozdrobnione gałęzie, trociny, słoma. Dobra jest również skoszona, trochę przywiędnięta trawa, posiekana pokrzywa, zioła. Takie działanie minimalizuje rozwój chwastów, ogranicza parowanie wody z gleby, zmniejsza głębokość przemarzania gleby, wpływa na żyzność gleby, chroni powierzchnię gleby przed niszczycielskim działaniem wiatrów i ulewnych deszczów. Ściółkowanie zalecane jest do każdego rodzaju upraw.

Opracowanie:

Mgr Małgorzata Jasińska

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio