Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek
Jak podaje Głos Pomorza w ROD im. Bohaterów Westerplatte i Zjednoczenie w Słupsku działki objęło stu nowych działkowców. - Rzeczywiście obserwujemy napływ nowych użytkowników działek. W ciągu miesiąca przybyło ich około stu - potwierdza Wiesław Boratyński, prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Działkowców w Słupsku.
Obydwa kompleksy ogrodów działkowych obejmują ponad 60 hektarów gruntów. Wytyczono na nich ok. 2700 działek, z których przez wiele lat zagospodarowanych było ok. 1500. Ci, którzy odwiedzali ten kompleks, mogli zobaczyć sporą grupę działek nieużywanych albo opuszczonych. Zwłaszcza od strony Lasku Północnego, gdzie rozpad, zapuszczenie i liczne odpady, których nie sprzątano, rzucały się w oczy. Teraz zaczęło się to zmieniać. Wyraźnie widać, że na wielu działkach ich użytkownicy porządkują teren, wyznaczają nowe ścieżki i podziały, a nawet przygotowują się do budowy małych domków działkowych. W każdym razie w weekendy przebywają tam całe rodziny, które zagospodarowują działki, spotykają się ze znajomymi i organizują ogrodowe grille we własnym gronie w słońcu i miłym otoczeniu.
- Zdecydowaliśmy się z rodziną na wydzierżawienie działki, bo to fajny sposób na spędzanie wolnego czasu. Przy naszym bloku nie mamy ogrodu, więc tu czujemy się tak, jakbyśmy go mieli. Nie nastawiamy się na uprawę warzyw, ale na przygotowanie terenu rekreacyjnego dla wszystkich członków rodziny - mówi pani Janina, która z mężem i dorosłymi dziećmi zdecydowała się na zagospodarowanie działki w kompleksie przy ul. Gdańskiej - Z działkami przy ul. Gdańskiej był problem od lat 80, ubiegłego wieku, bo je wyznaczono daleko od głównych osiedli mieszkaniowych w Słupku. W rezultacie słupszczanie woleli działki położone bliżej miejsc, gdzie mieszkają. Tutaj natomiast była bardzo duża rotacja. Mam nadzieję, że teraz zacznie się to zmieniać - dodaje prezes Boratyński.
Co trzeba zrobić, aby stać się działkowiczem przy ul. Gdańskiej? Zacząć trzeba od skontaktowania się z zarządami obu kompleksów, które funkcjonują na parterze budynku przy ul. Gdańskiej 19, gdzie na piętrze mieści się Zarząd Okręgowy PZD w Słupsku. Tam otrzymamy mapkę z informacją, które działki są wolne. Gdy już zdecydujemy się na konkretną działkę, składamy wniosek i deklarację członkowską w ROD.
Potem musimy wnieść wpisowe, opłacić fundusz działkowy i uiścić opłatę roczną. - To wszystko razem kosztuje ok. 500 złotych. Ostateczna suma zależy od powierzchni działki. Gdy zarząd ROD ostatecznie podejmie uchwałę o przyjęciu wnioskodawcy w poczet działkowców, to już możemy podpisać umowę i rozpocząć użytkowanie działki. Potem co roku będziemy wnosić opłatę roczną w wysokości ok. 250 złotych. Wszystkie inne wydatki związane z zagospodarowaniem działki stanowią nasz własny koszt - wyjaśnia prezes Boratyński.
W przypadku Zarządów ROD im. Boh. Westerplatte i Zjednoczenie w Słupsku wszelkie informacje można uzyskać pisząc na adres mailowy: pzd.słupsk@po-czta.internetdsl.pl. lub kontaktując się telefonicznie z Zarządem ROD Boh. Westerplatte, poniedziałek - piątek w godzinach 9:00 -14:00, pod nume-rem:59 84-242-25 i ROD Zjednoczenie w Słupsku w środę czwartek w godz. 15-18 pod nr. telefonu 59-84-248-07.
Zbigniew Marecki
Źródło: Głos Pomorza
Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.