Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Trzy pokolenia na jednej działce – z wizytą w ROD „Malwa” w Lipnie - 01.06.2020

Działkę nr 38 w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Malwa” w Lipnie do tej pory użytkował Pan Roman Wilmański, który prawo do działki otrzymał w latach osiemdziesiątych XX wieku . W obecnej chwili Pan Roman przekazuje prawa do działki swojemu synowi i synowej, którzy wraz z synem Mikołajem będą użytkowali dalej działkę . Dzięki temu działka pozostanie w rodzinie i uprawiać ją będą aż trzy pokolenia działkowców!!!

            Działka Państwa Wilmańskich ma obecnie charakter wypoczynkowo – uprawowy. Na działce poza trawnikiem znajduje się sporych rozmiarów warzywnik oraz tunel foliowy.

Pani Katarzyna Górtowska – Wilmańska ceni sobie świeżość i dostępność warzyw. Dla syna Mikołaja przygotowuje świeże soki do przyrządzania których wykorzystuje własne warzywa. Na działce rosną też drzewa owocowe, których plony urozmaicają dietę całej rodziny. W tunelu foliowym rosną pomidory, które Pani Kasia z troską podlewa deszczówką. Woda w beczce nabiera odpowiedniej temperatury dzięki czemu plony są jeszcze bardziej okazalsze.

Poza dbaniem o plony Pani Katarzyna uprawia byliny. Stawia na dużą bioróżnorodność w myśl „Otwartego programu nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin”. Angażuje w tą uprawę teścia – Pana Romana Wilmańskiego, który dzięki pielęgnacji tych roślin utrzymuje dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, w myśl zasad hortiterapii.

            Oboje wyrazili swoje pozytywne odczucia dotyczące odpoczynku na działce. Miejsce to jest odskocznią dla całej rodziny, wszyscy wspólnie odpoczywają, rozmawiają i dzielą się doświadczeniem w uprawie roślin. Dodatkowo podczas obecnie panującej epidemii koronawirusa działka stała się bezpiecznym miejscem wypoczynku dla całej rodziny.

 

Mgr Blandyna Łubkowska

Starszy instruktor ds. ogrodnictwa Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.