Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Dbając o naturalne zasoby środowiska – z wizytą w ROD „Miś” w Rumiankowie. - 28.05.2020

Państwo Krystyna i Waldemar Lewandowscy są użytkownikami działki nr 53 w ROD „Miś” w Rumiankowie k. Lipna. Przydział działki otrzymali od Zarządu ROD 10 lat temu. Teren ten był wcześniej słabo zagospodarowany, zachwaszczony i nieuprawiany. Przez mijające 10 lat działka Państwa Lewandowskich przeszła ogromną metamorfozę. Aby zobrazować przebieg zmian Pan Waldemar pokazał zdjęcia działki tuż po otrzymaniu do niej praw użytkowania. Na zdjęciach widać zarośniętą, słabo zagospodarowaną działkę. Różnica pomiędzy zdjęciami a stanem obecnym jest ogromna. Widać ogrom pracy włożony w urządzenie działki.

                            

Obecnie działka nr 53 ma charakter rekreacyjno – uprawowy. Na działce znaleźć można urządzenia wypoczynkowe, piękne oczko wodne ale równie warzywnik i drzewa sadownicze.

                            

Pani Krystyna stworzyła sobie ogródek warzywny, w którym rosną marchewki, pomidory czy buraczki. Znaleźć można również włoszczyznę, którą użytkowniczka działki wykorzystuje podczas gotowania.

                            

Jak większość działkowców Państwo Lewandowscy zmagają się z problemami dotyczącymi pielęgnacji roślin na działce. Jednym z głównych problemów występujących w ROD „Miś” w Rumiankowie są turkucie podjadki. Pan Waldemar chętnie szuka informacji pozwalających zwalczać tego szkodnika w wydawnictwach „działkowca” takich jak miesięcznik „działkowiec” oraz „Mój ogródek”. Natomiast Pani Krystyna z pomocą córek korzysta z porad dostępnych w Internecie na stronach Polskiego Związku Działkowców oraz Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD.

            Użytkownicy działki nr 53 chętnie podzielili się informacjami dotyczącymi realizacji założeń Programów PZD. Pan Waldemar opowiedział o Otwartym Programie Klimatycznym. Wspomniał o segregacji śmieci na działce oraz o kompostowaniu materii biologicznej.

                             

W tym roku Pan Waldemar wymienia orynnowanie altany, w celu przystosowania systemu do zbierania deszczówki. Natomiast Pani Krystyna przyznała, że z wielką przyjemnością realizuje założenia Otwartego programu nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin sadząc w warzywniku rośliny polecane w tym programie. Inspiruje się listą gatunków i odmian warzyw i roślin przyprawowych polecanych do uprawy na działkach w wymienionym wyżej programie. Ważnym elementem na działce Państwa Lewandowskich jest przykrywanie gleby korą, która zabezpiecza ziemię przed nadmiernym wysychaniem i pomaga roślinom w gospodarce wodnej.

                            

Spędzanie czasu na działce jest dla Pani Krystyny i jej męża Waldemara samą przyjemnością. Starają się spędzać na niej każdą wolną chwilę. Na działce realizują swoje marzenia i oddają się pasji przyrodniczej, którą odkryli w sobie 10 lat temu, stając się użytkownikami działki w ROD „Miś” w Rumiankowie k. Lipna.

                            

mgr Blandyna Łubkowska

starszy instruktor ds. ogrodnictwa Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio