Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek
Ten rok będzie zapamiętany z wielu powodów. Trudne chwile wywołane nieoczekiwaną koniecznością zmiany stylu życia, niewątpliwie wywarły wpływ na społeczeństwo. W tym okresie nastąpiła pewna przemiana, która zaowocowała zdefiniowaniem nowych, a może raczej bardziej naturalnych potrzeb człowieka. - Poszukiwaniem kontaktu z naturą.
Moda na ogród?
Do ogrodów działkowych, które do tej pory były utożsamiane z „leśnymi dziadkami” zaczęły ciągnąć młodzi ludzie, rodziny z dziećmi i wszyscy ci, którzy do tej pory jeszcze się wahali, czy włączyć się do grona działkowców.
Nagle ogrody stały się azylem, który zapewnia swobodę poruszania. Miejscem, w którym oddycha się pełną piersią. Pytanie: czy to wszystko czego nowi użytkownicy oczekują od działki? Czy można chcieć więcej?
Nowe/stare inspiracje
W każdym ogrodzie działkowym można znaleźć tzw. „rdzennych działkowców”, którzy od dziesięcioleci, a często od samego założenia ogrodu prowadzili uprawy, potrafili go umaić kwieciem i wykorzystać w najlepszy możliwy sposób.
Kontakt z nimi to prawdziwa kopalnia wiedzy, a przede wszystkim bezcennego doświadczenia. Warto odnaleźć takie miejsce w swoim ogrodzie.
Szukając inspiracji mija się kolejne działki, by nagle w zachwycie zatopić się w tęczy barw wiekowych różaneczników i odurzyć buchającą wonią piwonii i lilaków. Idąc aleją można łapczywie napawać się tym pięknym otoczeniem.
Na działce Pana Ryszarda specjalnia na Dzień Matki dumnie rozkwita już mak wschodni (ROD Oaza w Uniszowicach)
Ta piwonia ma swoją historię. Kilkadziesiąt lat temu podarował ją tata działkowiczki. Zapach tych kwiatów przywraca pamięć o bliskich...
Przystając, łatwo zauważyć, że te „dawne” działki są „wszystkomające”. To tu właśnie czerwienieją pierwsze truskawki i zaczynają dojrzewać owoce jagody kamczackiej. Stąd najlepiej smakuje świeża sałata i młoda rzodkiewka.
To nowoczesne określenie: „wszystkomające”, wydaje się spajać potrzeby zarówno „starych” jak i „nowych” działkowców.
Pani Ludmiła z ROD Oaza w Uniszowicach od marca przykrywa truskawki włókniną- to przysmak jej wnuczka.
Smakowite warzywa w ROD Oaza w Uniszowicach
Od czego by tu zacząć?
Młode małżeństwo. 3,5-letni Leoś biegnie za kolorową piłką po krótko strzyżonej trawie. Mała Lenka tuli się jeszcze do mamy, wyrwana radosnym śmiechem brata z popołudniowej drzemki.
Od pierwszych cieplejszych dni kwietnia są tu codziennie. 300 metrów bezpiecznej przestrzeni pozwala się maluchom wyhasać. W ogrodzie z dzieciakami łatwiej przetrwać ten dziwny czas #zostań w domu.
Wokół solidnej, murowanej altany, rośnie trawnik w towarzystwie sosny żółtej i wierzby mandżurskiej. A w młodych rodzicach dojrzewa myśl, że może warto mieć na działce coś własnego i smacznego.
Działka w ROD daje wiele możliwości- warto zamienić trawnik na ogród jadalny.
Działka nr 6 ROD Bursaki w Lublinie
-Dziś w porze obiadowej sąsiadka przyniosła potężne dwie garści rukoli – nie dają rady przejeść z mężem, a dodać do sałatki to samo zdrowie – chwali się młoda mama Ewa.
-Też chcielibyśmy coś uprawiać. Mam teraz więcej czasu. Dzieciaki lubią owoce, a po tych ze sklepu często mają zsypane nóżki. Czy trudno jest założyć ogród użytkowy?
Wystarczy chcieć
Ogród to miejsce, w którym otoczenie korzystnie oddziałuje na człowieka. Działka, zgodnie z założeniami, ma zapewniać relaks i możliwość odpoczynku, ale także plony, które ubogacą dietę oraz polepszą sytuację materialną.
W Polskim Związku Działkowców promujemy lokalną produkcję żywności na własne potrzeby. W ramach „Otwartego programu nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin”, specjaliści wyselekcjonowali gatunki i odmiany owoców, warzyw oraz ziół, które są łatwe w uprawie i nie wymagają stosowania zabiegów ochronnych. Zachęcając do uprawy roślin jadalnych na działkach, wychodzimy naprzeciw realnym potrzebom młodych ludzi.
Ogród użytkowy może być źródłem żywności funkcjonalnej o niezwykłych walorach odżywczych i smakowych, a przy tym wprowadzać spore oszczędności w domowym budżecie. Obserwując stale wzrastające ceny owoców i warzyw dużym atutem wydaje się być brak konieczności zakupu produktów ogrodniczych, które można uzyskać na własnej działce.
Dr inż. Anna Ewa Michowska
Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.