Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Lilie – pachnąca działkowa pasja - 12.05.2020

Lilie stają się z każdym rokiem coraz bardziej popularnymi roślinami cebulowymi, które latem zdobią kwiatami nasze działki. Mają bardzo dużo zalet – ich cebule można sadzić jesienią lub wczesną wiosną.

Jest wiele gatunków i odmian lilii, najwcześniejsze zakwitają już pod koniec maja – np. Lilium pumilum, najpóźniejsze zaś odmiany z grupy orientalnych – w końcu sierpnia lub na początku września. Wybór kształtów kwiatów, a także kolorów jest ogromny, obecnie największym powodzeniem cieszą się mieszańce gatunkowe, zwłaszcza krzyżówki lilii trąbkowych z orientalnymi. Zdobią one nasze działki przydomowe oraz ogrody. Często też wykorzystywane są do wiązanek i przeróżnych bukietów.

Przykładem wielkiego miłośnika i kolekcjonera kwiatów lilii z województwa świętokrzyskiego jest Pan Zbigniew Kwiatkowski. Działkowiec ten na swojej działce w ROD „Pod Topolami” w Ostrowcu Świętokrzyskim zgromadził wiele gatunków lilii. W sumie ma ich ponad 400 odmian.

Rok w rok przygotowuje dla nich bardzo starannie poletka, odpowiednio pielęgnuje, nawozi (m. in. nawozem od gołębi) i starannie chroni przed chorobami – zwłaszcza szarą pleśnią i szkodnikiem podskrzypką liliową. 

Wyhodowane okazy lilii Pan Zbigniew Kwiatkowski corocznie prezentuje na wystawie organizowanej przez Okręg Świętokrzyski PZD w Kieleckim Centrum Kultury, zdobywając podziw dla piękna tych kwiatów i uznanie wśród zwiedzających.

 

Edward Galus

Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD w Kielcach

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio