Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Chcesz dbać o siedliska naturalne- zrezygnuj na działce z obcych roślin inwazyjnych - 07.05.2020

 

Dla działkowca działka to miejsce, w którym chciałby uprawiać ulubione rośliny. Nie jest jednak wskazane sadzenie każdej, choćby nawet atrakcyjnie wyglądającej rośliny.

Działalność człowieka wywołuje zmiany w środowisku, których następstwem jest pojawianie się obcych organizmów w miejsce często ginących rodzimych gatunków. Obce gatunki inwazyjne wywołują negatywne zmiany w siedlisku przyrodniczym, wypierają gatunki rodzime, powodują szkody gospodarcze i stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Gatunkiem inwazyjnym określa się gatunek obcy, czyli występujący poza swoim naturalnym zasięgiem, którego występowanie wywołuje zagrożenie dla lokalnej różnorodności biologicznej. Rośliny inwazyjne rosną szybciej od konkurencji i wytwarzają ogromną ilość nasion, które bardzo często mają dużą zdolność kiełkowania oraz przetrwania nawet w niekorzystnych warunkach. W rezultacie niepożądana zieleń szybko opanowuje znaczne powierzchnie, zagłuszając i doprowadzając do zamierania bardziej wartościowych gatunków. Gatunki inwazyjne wypierają gatunki rodzime nawet na dużych obszarach tworząc jednogatunkowe, wielohektarowe łany. Ma to ogromne znaczenie np. dla owadów zapylających, które potrzebują pożywienia (kwitnących roślin) przez całą wiosnę i lato, a nie tylko w okresie kwitnienia jednej rośliny.

Aby zapobiec pojawieniu się gatunków inwazyjnych na działce należy: odchwaszczać uprawy; w miarę możliwości obsadzać całą powierzchnię działki roślinami - bez pozostawiania pustych przestrzeni; unikać sadzenia na działce ozdobnych gatunków inwazyjnych; w miejscach narażonych na częste występowanie chwastów stosować agrowłókninę i ściółkę. Posiadając działkę należy dbać, aby zmiany wprowadzane przez człowieka do środowiska naturalnego nie burzyły jego równowagi, różnorodności i rozwoju.

Gatunkami inwazyjnymi, uprawianymi na działkach jako rośliny ozdobne są:
aster nowobelgijski,
aster wierzbolistny,
kroplik żółty,
łubin trwały,
naparstnica purpurowa,
powojnik pnący,
sumak octowiec,
tojeść kropkowana,
rudbekia naga,
trojeść amerykańska,
tawuła kutnerowata.

Wykaz nie dotyczy odmian uprawnych, odmian botanicznych oraz form geograficznych, które nie są uznawane za inwazyjne.

Magdalena Klessa-Kiec

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.