Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

PÓŁKOLONIE NA DZIAŁKACH - 04.05.2020

Ciekawa forma wypoczynku zimowego

w ROD „BRZEZINA” w Łodzi

 

FERIE W OGRODZIE DZIAŁKOWYM – CZEMU NIE! 

 

W drugim Dniu Ferii Zimowych W rod „Brzezina” w Łodzi zagościły dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 206 uczestniczące w półkolonii.

Pogoda wymarzona. Pomimo, że był to miesiąc styczeń, dzień był wyjątkowo ciepły i słoneczny. Dzieci zostały zapoznane z zasadami obowiązującymi w Ogrodzie nt., bezpieczeństwa i prywatności działkowców, zasad funkcjonowania ogrodu.

Nauczycielki opiekujące się grupą przygotowały zabawę terenową, która umożliwiła dzieciom nie tylko poznanie naszego ogrodu, spędzanie czasu na powietrzu, ruchu podczas wykonywania zadań na bezpiecznych alejkach.

Dzieci losowo zostały podzielone na mniejsze grupy i wyruszyły odszukać zasadnie we wskazanym miejscu. Bardzo pomocny okazał się plan ogrodu umiejscowiony przy alei Głównej.

                                             

Wykonując zadania dzieci musiały wykazać się umiejętnością współpracy w grupie, orientacją w terenie i oczywiście wiadomościami na temat Ogrodów Działkowych. W jednym z zadań dzieci wymieniały powody, dla których powinny istnieć działki. Podawano najczęściej, że: służą do odpoczynku na świeżym powietrzu, do hodowli kwiatów, produkowania zdrowych warzyw i owoców, są miejscem spotkań, tworzą bardzo dużo zieleni w obrębie miasta.

Dzieci musiały również wskazać i nazwać gatunki drzew, które spotkały przemierzając alejki ogrodowe. Zadanie było trudne, ponieważ drzewa nie miały liści.

                                          

Spostrzegawczością wykazały się gdy wskazywały zachowanie przyrody nie związane z zimą. Odnalazły więc kwitnące na działkach i alejkach stokrotki, pierwiosnki, bazie wierzbowe, wschodzące krokusy i przebiśniegi. Taką niespodziankę przygotowała w tym roku zima.

                                         

Dzięki uprzejmości członków zarządu ROD „Brzezina” dzieciom zorganizowano grilla z kiełbaskami. Pan Tomek opiekał nie tylko kiełbaski, ale na życzenie dzieci także chlebek. W ogrzanej Świetlicy Ogrodowej dzieci zjadły poczęstunek oraz dostały ciepłą herbatę z cytryną.

                                        

Spotkanie było wyjątkowo udane. Dzieci i ich panie poprosiły o możliwość zorganizowania lekcji przyrodniczej w okresie wiosennym w naszym ogrodzie. Oczywiście – zapraszamy. Cieszymy się, że pobyt na działkach dzieci oceniły bardzo wysoko.

                                       

Z maila nauczycielki SP 206: „Proszę sobie wyobrazić, że na zakończenie półkolonii zrobiłyśmy ewaluację zajęć i gra terenowa na działkach zajęła drugie miejsce. Dzieciaki były naprawdę zachwycone, dostała w rankingu więcej głosów od basenu, czy sali zabaw. Ten wynik mówi sam za siebie”

A więc zapraszamy, współpracę będziemy kontynuować.

 

Elżbieta Steckiewicz

Prezes Ogrodu

„Brzezina”

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio