Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Prząśniczka” w Toruniu chętnie wpłacają zaliczki na poczet opłat ogrodowych w wysokości uchwalonych stawek na Walnym Zebraniu w 2019 roku - 21.04.2020

       

Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Prząśniczka" w Toruniu wychodząc naprzeciw potrzebom najstarszych użytkowników działek, zwłaszcza tych, którzy nie posiadają rachunków bankowych, bądź umiejętności korzystania z bankowości elektronicznej rozpoczął funkcjonowanie dyżurów dla działkowców, w trakcie, których mogą oni spotkać się i porozmawiać o sprawach bieżących z Prezesem ogrodu, a także wpłacić zaliczki na poczet opłat ogrodowych u kasjera ogrodu.

                Prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Prząśniczka” w Toruniu – Andrzej Ciechomski uargumentował swój pomysł utworzenia dyżurów dla działkowców w trakcie epidemii COVID – 19, czyli panującego koronawirusa:

         „Wszystko, co robimy – robimy z myślą o potrzebach działkowców, a przede wszystkim o ich bezpieczeństwie. Każdego dnia odbieram dziesiątki telefonów od zmartwionych obecną sytuacją działkowców, którzy zadają bardzo dużo pytań, zarówno w związku z epidemią, jak i sprawami bieżącymi w ogrodzie. W związku z pobieraniem zaliczek na poczet opłat ogrodowych spotkaliśmy się z ogromną przychylnością ze strony działkowców, którzy już telefonicznie wyrażali chęć uiszczenia opłat. W związku z obecną sytuacją postanowiliśmy zorganizować dyżury w biurze ogrodu, w trakcie których prezes ROD pozostaje do dyspozycji działkowców, zarówno doświadczonych, jak i tych, którzy dopiero dołączyli do naszej działkowej rodziny. Dyżury pełni również kasjer, dzięki czemu działkowcy mogą bezpiecznie dokonać wpłat, zamiast stać w kolejkach w agencjach, czy na poczcie polskiej, gdzie nikt nie daje działkowcom pełnego poczucia bezpieczeństwa i ochrony przed wirusem. Tuż przed każdym dyżurem przeprowadzamy pełną dezynfekcję biura, łącznie z elementami zewnętrznymi infrastruktury, takimi jak poręcze na schodach wejściowych. Działkowcy oczekujący w kolejce utrzymują bezpieczne, minimum 2,5 metrowe odległości od siebie nad czym czuwa Prezes ogrodu. Monitorujemy również sytuację związaną z obowiązkiem zasłaniania ust i nosa np. maseczkami jednorazowymi, a także zakładanie rękawiczek jednorazowych. Przed wejściem do biura każdy działkowiec zobowiązany jest do przeprowadzenia dezynfekcji rękawiczek, które ma na dłoniach. W maski i rękawiczki zaopatrzeni są również dyżurujący.”

                Zorganizowane dyżury zapewniły ogrodowi stabilizację finansową, bowiem, w trakcie jednego dyżuru opłat dokonuje ok. 30 do 40 działkowców, co przy organizacji dotychczas trzech dyżurów daje pokaźne statystyki wpłat. Tylko w trakcie ostatniego, sobotniego dyżuru w ciągu 1,5 godziny opłaty uiściło 36 działkowców na 226 użytkowanych działek. Skomputeryzowani działkowcy uiszczają opłaty za pomocą bankowości elektronicznej, aczkolwiek w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Prząśniczka” w Toruniu takowe rozwiązanie stanowi zdecydowaną mniejszość.

            Niezwykle istotnym w obecnej sytuacji jest zapewnienie działkowcom bezpieczeństwa w tej trudnej dla wszystkich sytuacji, aczkolwiek koniecznym jest również utrzymanie niezaburzonego funkcjonowania ogrodu, z czym Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Prząśniczka” w Toruniu radzi sobie celująco.

 

Oliwia Ciechomska

Insp. ds. administracyjnych

 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio