Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Pokaz cięcia drzew owocowych w ROD "Podgórze" w Bydgoszczy i ROD "Olszynka" w Jagodowie - 13.03.2020

Pokaz cięcia drzew owocowych w ROD „Podgórze” w Bydgoszczy i ROD „Olszynka” w Jagodowie.

W sobotę 7 marca wspólnie z instruktorami ogrodowymi, Teresą Walczyńską i Zbigniewem Haremzą oraz kilkunastoma działkowcami ROD „Podgórze” i ROD Olszynka rozpoczęliśmy szkolenia praktyczne z zakresu ogrodnictwa w sezonie ogrodniczym 2020. Przyznam, że do ostatniej chwili nie mieliśmy pewności czy zajęcia się odbędą, ponieważ sobotni ranek był bardzo deszczowy a prognozy na dzień nie były optymistyczne. Mimo to, spotkaliśmy się o omówionej godzinie i ku naszemu zaskoczeniu deszcz ustał w chwili, gdy rozpoczęliśmy szkolenie najpierw  ROD w Bydgoszczy a potem w Jagodowie. Działkowcy z zaciekawieniem i dobrym humorem (Fot. 1 i 2) wysłuchali wykładu o zasadach cięcia drzew na przykładzie jabłoni, zapoznali się z budową drzewa owocowego, metodyką cięcia pędów oraz grubszych gałęzi oraz zagrożeniami dla drzew wynikającymi z nieprawidłowego sposobu i terminu cięcia. 

Zależało nam, aby każdy uczestnik, który jeszcze nie wykonywał cięcia drzew, wyszedł ze szkolenia z pewnością, że następne cięcie wykona samodzielnie i bez obaw o ewentualną porażkę. Dlatego każdy działkowiec, przed przystąpieniem do praktycznej części, dostał przygotowaną przez nas ulotkę informacyjną na temat cięcia drzew owocowych. Pokazy cięcia prowadziliśmy wspólnie. Jako instruktorzy prowokowaliśmy działkowców do rozmowy, zadawania pytań, próby udzielenia samodzielnej odpowiedzi i wykonania cięcia.  Mamy nadzieję, że wszyscy zostali zachęceni nie tylko do wykonywania zabiegów cięcia roślin, ale i do organizowania podobnych spotkań w ogrodach.

Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom i prowadzącym szkolenie za serdeczność, zaangażowanie i dobry humor mimo pochmurnej pogody. Szczególnie dziękuję działkowcom ROD „Podgórze”, Panu Tomaszowi Kucharskiemu i Arturowi Ozimkiewiczowi za zorganizowanie słodkiego poczęstunku. Przed kolejnym szkoleniem mogliśmy posilić się jedząc przepyszne drożdżówki!

Do zobaczenia na kolejnych szkoleniach w ogrodach!

Agnieszka Bartkowska
Instruktor ds. ogrodniczych PZD w Bydgoszczy

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio