Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

POMAGAMY PSZCZOŁOM - 28.02.2020

Zachęcamy do zapoznania się z treścią poniższego pisma Wojewody Zachodniopomorskiego w sprawie pomocy pszczołom: Informuję, że Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A, realizują program „ Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Do Wojewody została przesłana publikacja „Raport - III edycja - Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom 2019". Wspomniany Manifest w 2019 r. został podpisany przez 269 gmin z całej Polski, które zadeklarowały podjęcie konkretnych działań na rzecz ochrony pszczół.

Tytuł „Gminy Przyjaznej Pszczołom" otrzymało w 2019 roku o 27% więcej gmin niż w roku ubiegłym. W gronie tych gmin znalazło się 5 gmin z woj. zachodniopomorskiego: Bobolice, Postomino, Siemyśl, Stepnica oraz Świdwin.

Celem programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom" realizowanego od 2011 roku przez ZT Kruszwica S.A., jest inspirowanie lokalnych społeczności do podejmowania długoterminowych działań na rzecz poprawy warunków życia pszczół w Polsce poprzez: sadzenie kwiatów bogatych w nektar i pyłek, rozwijanie świadomości społecznej dot. relacji pomiędzy pszczołami a bioróżnorodnością. Dodatkowo trzy lata temu powstała inicjatywa Gmina Przyjazna Pszczołom, w wyniku której angażowani są mieszkańcy do podejmowania realnych działań na rzecz pszczół polegających między innymi na: organizowaniu pikników z udziałem przyrodników i pszczelarzy, a także warsztatów i zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Dzięki tej inicjatywie do tej pory zasadzono blisko 450 tys. roślin przyjaznych pszczołom oraz 104 848 krzewów, 28 124 drzew i wysiano 22 776 542 m2 łąk kwietnych.

Przedstawiając powyższe zachęcam do ewentualnego udziału w tej tak pożytecznej inicjatywie.

Z up. Wojewody Zachodniopomorskiego

Dyrektor

Barbara Wójcik

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.